Свикнали сме да чуваме, че движението - наред със здравословното хранене и качествения сън - е ключът към дълголетието. Ново изследване показва, че гъвкавостта на тялото ни също оказва влияние върху продължителността на живота.

Тренировки и ползите от тях - защото при жените са повече, отколкото при мъжете

Повече ползи с по-малко тренировки - как го правят жените

Добра мотивация и за двата пола

Физическата гъвкавост намалява риска от ранна смърт при хора в средна възраст, пише в проучването на д-р Клаудио Араужо, публикувано в Scandinavian Journal of Medicine and Science in Sports.

Важно уточнение е, че под гъвкавост се разбира не просто подвижността ни, а в как работят телесните ни връзки (сухожилия, стави) в зависимост от амплитудата на движенията ни.

Снимка 683949

Източник: iStock

За да докажат колко важна е гъвкавостта, Араужо и колегите му подлагат участниците в изследването, които са на възраст от 46 до 65 години, на 20 различни движения. Целта е да се тества подвижността на седем различни телесни връзки.

"Гъвкавостта често отразява цялостното физическо и здравословно състояние на човек", коментира д-р Рубен Чен пред Health. Той допълва, че липсата на гъвкавост не е пряка причина за смъртността, но служи като индикатор за по-широки здравословни проблеми като хронични заболявания, заседнал начин на живот, възпаления, психосоциални фактори.

Снимка 683951

Източник: iStock

Млади завинаги е дигитален проект на lifestyle.bg с информация за всеки, който е готов да отключи личния си потенциал да живее по-дълго, по-добре и по-щастливо.

От своя страна колкото сме по-гъвкави и по-добре работят ставите, и сухожилията ни, толкова по-лесно ще ни е да предотвратим потенциални наранявания и травми в ежедневния си живот, като например такива при изкачване на стълби или вдигане на предмети от пода.

Ето и три лесни теста, с които да проверим гъвкавостта си.

За подколенните сухожилия: сядаме на земята с опънати пред нас крака и опитваме да докоснем пръстите на краката си, без да сгъваме колената.

Снимка 683952

Източник: iStock

За раменните сухожилия: протягаме едната си ръка зад рамото си и докосваме противоположната страна на гърба си, докато протягаме другата ръка зад гърба си, за да докоснем пръстите на първата.

За тазобедрената става: лягаме по гръб в края на пейка или маса и придърпваме едното коляно към гърдите си, като другият крак остава опънат. Ако не се повдигне, когато сгънем противоположното коляно, значи тазобедрената става е гъвкава.