Ако има една напитка, с която свързваме Щатите, то това е млечният шейк. Интересно е обаче, че Уисконсин е родното място и на коктейл, който наподобява млечен шейк, но разбира се, с тази разлика, че има алкохолно съдържание. И въпреки това Pink Squirrel спокойно може да мине и за питие, и за десерт.
Достатъчно е само да хвърлим поглед към съставките, за да си обясним защо. Коктейлът комбинира ликьор бял шоколад, течна сметана и Crème de Noyaux, който представлява червен ликьор, направен основно от костилките на костилкови плодове като кайсии, череши и/или праскови. Вкусът му наподобява бадем и марципан, като често е сравняван и с амарето.
Макар и да звучи като съвременен коктейл, се смята, че Pink Squirrel е създаден още някъде през 40-те години на миналия век в Bryant"s Cocktail Lounge в Милуоки. Предполага се, че първоначално напитката се е правела със сладолед, което я е доближавала още повече до млечен шейк, но в крайна сметка сметаната се налага като стандартната опция в рецептата.
Така Pink Squirrel попада в отбора и на други класически десертни напитки на базата на сметана, като Grasshopper и Brandy Alexander, които също често са описвани като "алкохолни млечни шейкове".
Общото между тези три коктейла са две съставки - сметаната и ликьора бял шоколад. Третата пък винаги е характерна и отличава коктейла от останалите. В Grasshopper това е ментовият ликьор, докато при Brandy Alexander - коняк или бренди. И както вече се уточнихме, Pink Squirrel залага на Crème de Noyaux - ликьора от костилки на костилкови плодове.
Ето я и пълната рецепта на коктейла според Liquor.
Какво ни трябва
- 22 мл Creme de Noyaux
- 22 мл ликьор бял шоколад
- 45 мл течна сметана
- настъргано индийско орехче
Какво ги правим
Основните три съставки слагаме в шейкър с лед и разклащаме, докато се охладат добре. Прецеждаме в коктейлна чаша и по желание поднасяме с настъргано индийско орехче.