Всяка година все повече хора страдат от сенна хрема. Което не е изненадващо предвид факта, че глобално броят на страдащите от различни видове алергии се увеличава. Конкретно пролетната алергия обаче е състояние, което засяга милиони хора, а факторите, които го влошават, се променят.
Кой би предположил например, че увеличаващият се брой гръмотевични бури има пряко отношение към обостряне на сенната хрема? Освен тях отговорни за повечето полени са замърсяването, покачващите се температури и нови инвазивни видове.
Астма след буря
Гръмотевичните бури изострят пристъпите на астма, като страдащите от сенна хрема са най-потърпевши. Макар да не е все точно как, учените предполагат, че това се дължи на комбинацията на силен вятър, който разпръсква полените, и влагата в атмосферата, която кара полените да се раздробяват на по-малки частици. Благодарение на глобалното затопляне, влагата в атмосферата се увеличава и гръмотевичните бури ще стават по-чести.

Източник: iStock
Замърсяване
От 60-те години на миналия век до днес човечеството има "достъп" до повече от 350 хил. химични молекули в ежедневието си, които преди това ги е нямало. Много от тях са вредни частици, които взаимодействат с човешкия организъм и правят сенната хрема по-тежка. Такива са например изгорелите газове от автомобили и тежки индустрии. След това идват частици от нови химикали, които се използват в различни индустрии и с които нарушават защитната слоеве на кожата и мукозните мембрани.
Глобално затопляне
Заради променящия се климат сезонът на сенната хрема започва по-рано, продължава по-дълго и по време на него се произвеждат много повече полени. Според някои прогнози обостреността на симптомите на сенната хрема вследствие на глобалното затопляне ще се повиши с 60 % в северните части на Европа.

Източник: iStock
Инвазивни видове
Именно вследствие на затоплянето много инвазивни растения се разпространяват на север, където до момента не са растели. Пример е пелинолистната амброзия, която се разпространява със заплашителни темпове на Балканите, в Унгария, южна Франция, северна Италия и достига места като Швеция и Норвегия, където никога не е присъствала. Тя е силно алергенно растение, към което имат алергични реакции 13.5 милиона европейци, пишат Guardian.