Приблизително 6.8 милиарда защитни маски за еднократна употреба се използват всекидневно по целия свят. Пътят на много от тях завършва в реки и океани, което се оказва пагубно за природата.
Ако са изработени от полиестер или полипропилен, те не могат да се разложат в околната среда в продължение на стотици години.
Затова и е напълно логично да се търси решение на проблема. Според австралийски учени, носените вече маски за еднократна употреба могат да бъдат използвани в строителството на пътища.
Източник: iStock
Изследователите от Кралския технологичен институт предлагат нарязани на ивици маски да се смесват с рециклиран бетон, който се прави от строителни отпадъци, пише The Guardian.
Според водещият автор, д-р Мохамад Сабериан, тази смес може да направи пътищата по-здрави, отколкото ако за изграждането им се използва само рециклиран бетон. Причината е, че маските за еднократна употреба съдържат пластмаса, и по-специално полипропилен, който се разгражда трудно.
Източник: iStock
Според учените за един километър двулентов път ще са необходими три милиона маски и това ще предотврати изхвърлянето на 93 тона отпадъци на сметището.
Специалистите допълват, че употребяваните маски могат да се използват за изграждането и на тротоари. Проучването е публикувано в списание Science of the Total Environment.