В България, както и навсякъде другаде по света, има проблем с боклука. И имаме лоша репутация в това отношение. Управлението на отпадъците в страната не разполага с добра инфраструктура, за да се справи с количеството, които произвежда. Вместо това начинът, по който системата функционира в момента, създава повече боклук, отколкото страната ни може да преработи по екосъобразен начин.
В изключително чистия Сингапур обаче дори местното сметище се е превърнало в екологичен парк със много зеленина и прелетни птици. Това е така, защото страната е намерила начин да се справя изключително интересно с боклука си.
Процесът на управление на боклука в Сингапур включва изгаряне на боклука и филтриране на дима. Боклукът се изгаря на огън от над 1000°C, което е достатъчно горещо, за да унищожи всичко и да го превърне в пепел. След това тази пепел се транспортира до водно тяло, което я пречиства и прави безопасна.
Използвайки този процес, Сингапур успява да създаде истински "остров за боклук", направен от повтарящи се отлагания на пепел. И по ирония на съдбата, островът сметище е много приятен и чист, като дори има редица дървета и други растения.
Източник: iStock
И ако си мислим, че има проблем при изгарянето с вредните газове и остатъчната пепел, ще се окажем напълно в грешка, защото Сингапур успява да преодолее тези проблеми. Вредните газове се филтрират, така че въздухът, който се отделя от инсталациите за изгаряне, е много чист. Пепелта няма досег с океанските води, следователно не оказва вредно въздействие и върху тях.
Изненадващо, това решение предлага допълнителна полза: отделената при изгарянето на боклука топлина се използва за захранване на стотици домове с електричество.
Но Сингапур е измислила и интелигентен начин за използване на пластмасовите отпадъци - като ги превръща във вложки за изграждането на пътища. Това похвално решение не само помага за намаляване на пластмасовите отпадъци, но и осигурява на пътищата по-високо качество и по-дълъг живот, както отбелязва Medium.