Физическата активност с напредването на възрастта е от ключово значение за здравето, енергията и самостоятелния начин на живот. Но ако вече сме минали 40 и стриктно следваме тренировъчен режим, има вероятност някои навици в залата (или у дома) да ни вредят, вместо да помагат.

4 упражнения, с които да проверим дали тялото ни е в добра форма

4 упражнения, с които да проверим дали тялото ни е в добра форма

И каква е връзката на функционалните тренировки с дълголетието

1. Пренебрегваме болката, вместо да я слушаме

Снимка 724751

Източник: iStock

Болката не е просто част от остаряването - тя е сигнал за проблем. Игнорирането на болки в ставите или мускулите може да доведе до по-сериозни травми. Вместо да стискаме зъби и да продължаваме, е добре да помислим и да коригираме техниката, да наблегнем на на упражнения за мобилност и обърнем внимание на причината - възможно е да става дума за възпаление, неправилна стойка или грешен модел на движение.

2. Само високоинтензивно кардио

Снимка 724750

Източник: iStock

Бягането и HIIT тренировките изгарят калории, но с годините стават тежки за ставите. Ако ги практикуваме почти всеки ден, може да ускорим износването на тялото. Вместо това, нека добавим нискоинтензивни кардио дейности като плуване, колоездене или интервално ходене - така щадим тялото, но поддържаме сърцето активно.

3. Пропускаме силовите тренировки

Снимка 724749

Източник: iStock

Кардиото е страхотно, но само то не е достатъчно. След 40 започваме да губим мускулна маса - процес, известен като саркопения. Силовите тренировки между два и три пъти седмично помагат за поддържане на мускулите, костната плътност, стойката и равновесието. Особено полезни са упражненията с тежест на тялото и функционални движения, пише Eat This Not That.

4. Недостатъчно възстановяване

Снимка 724748

Източник: iStock

С възрастта тялото се нуждае от повече време за възстановяване. Прекомерната активност, без достатъчно почивка, може да доведе до хронична умора и възпаления. Затова не бива да пропускаме почивните дни, добре е да се хидратираме, да спим качествено, да се разтягаме и да се погрижим за себе си с някой масаж например.

Най-големият мит: повече кардио = по-добър метаболизъм

Най-големият мит: повече кардио = по-добър метаболизъм

Ето защо

5. Без толкова повторения

Снимка 724747

Източник: iStock

С времето тялото свиква с еднообразните движения и спира да се развива. Липсата на разнообразие увеличава риска от пренатоварим на едни и същи мускулни групи. Най-добре е да редуваме активностите и да включваме гъвкавост, баланс, нови спортове или класове, които ангажират тялото по различен начин.