Измиване с шампоан, последвано от нанасяне на балсам - обикновено това са двете основни стъпки при измиването на косата. И те са минималното, което можем да направим в грижата за нея. Но ако искаме да имаме по-силна, блестяща и здрава на вид коса, е необходимо да положим малко повече усилия.
За целта е добре да включим и още една допълнителна стъпка в грижата за косата. А именно ексфолиацията на скалпа. Макар че е по-често прилагана върху кожата, тя определено има ползи и за косата. Ето какво е добре да знаем.
Ползите от ексфолирането на скалпа
Подобно на екфолирането на тялото, ексфолирането на скалпа ни помага да премахнем мъртвите кожни клетки и всякакви излишни натрупвания. Освен това подпомага кръвообращението и "отпушването" на космените фоликули - два фактора, които са от значение за добрия растеж на косата. И не последно място, ексфолирането играе роля в подобряването на ефикасността и ефекта от продуктите, които нанасяме върху скалпа като грижа.

Източник: iStock
Ексфолирането на скалпа има ползи и за косата
За какво е добре да внимаваме
Ексфолирането на скалпа е препоръчително най-вече за хората с по-лесно омазняваща се коса, но е безопасно и полезно и за всички други типове коса. Единствено е добре да не се прилага при възпаление или рани по скалпа, както и диагностицирано медицинско състояние, като например псориазис или екзема.

Източник: iStock
Домашно приготвен ексфолиант
Как да ексфолираме правилно скалпа
Правилният начин да ексфолираме скалпа е като последваме с измиване на косата с шампоан. По този начин първата ни стъпка е ексфолирането, а с втората - измиването, се отърваваме от мъртвите кожни клетки и натрупалата се мръсотия. Добре е да имаме предвид, че някои шампоани, но и други почистващи продукти, съдържат ексфолиращи съставки, което съответно ни спестява време и усилия.
Колко често да ексфолираме скалпа
Честотата на ексфолиране на скалпа зависи от типа и структурата на косата, но най-общата препоръка е да го правим веднъж или два пъти седмично. И не бива да забравяме, че ако се борим с пърхот, псориазис, дерматит или други състояния на скалпа, трябва да се консултираме с дерматолог, който да прецени дали и колко често да прилагаме този вид грижа за косата, пише Vogue.