Отговорът на така разисквания въпрос колко често трябва да мием косата си никога не е еднозначен. А причината се крие просто в това, че честотата зависи най-вече от нейния тип. Ако е суха и не прекаляваме със стилизиращите продукти, може да е достатъчно измиване и само веднъж седмично. В случай че се омазнява бързо, се налага по-често измиване.
В същото време фризьорите предупреждават, че твърде честото миене може да увреди косата. Когато пък го правим твърде рядко, това също може да доведе до нежелани последствия. Като цяло, трудно е да се обобщи колко често в действителност трябва да мием косата си. Понякога обаче именно тя ни го подсказва.
Ето пет издайнически признака, че косата ни има нужда от по-често миене.
Омазняване на косата
Най-очевидният признак е бързото омазняване, особено в корените. То се получава, когато не отстраняваме достатъчно често натрупалия се себум от скалпа.
Източник: iStock
Някои хора забелязват омазняване още на следващия ден след измиване. При други - след няколко дни. Но ако забележим косата да се омазнява лесно и дори да мирише неприятно заради мъртвите кожни клетки и себума, вероятно е добре да я мием по-често.
Пърхот
Той невинаги е признак, че не мием косата достатъчно често, но скалпът ни непрекъснато произвежда себум, който може да се натрупа. Същото може да се случи и с мъртвите клетки, а в комбинация това създава идеална среда за размножаване на микроорганизми. Сред тях е дрождевата гъба Malassezia, която вирее върху скалпа ни.
Източник: iStock
Повишеното производство на себум и не достатъчно честото му отстраняване от главата може да доведе до размножаването на тази гъбичка. Тогава тя може да раздразни скалпа, което от своя страна да причини по-ускорено отлющване на кожата, разпознаваемо като пърхот.
Сърбящ скалп
Той може да сърби не само заради сухота, причинена от прекалено често миене, но и заради недостатъчно често миене на косата. По него се натрупват стилизиращите продукти, които използваме, мръсотия, пот и мъртви кожни клетки. Това отново води до размножаване на микроорганизми, сред които вече споменатата гъбичка Malassezia.
Източник: iStock
Освен забележимия пърхот, тя може да причини още раздразнен и сърбящ скалп. Полезно е да знаем също, че недостатъчното почистване на скалпа може да отключи и кожни заболявания, като себореен дерматит, който също се характеризира със сърбеж.
Безжизнена коса
На нея ѝ липсва блясък, а това може да е вследствие на продукти за стилизиране и грижа, особено сух шампоан. Към него прибягваме често именно, за да разредим измиванията с шампоан, но в действителност така си правим лоша услуга.
Източник: iStock
Частиците прах в сухия шампоан правят косата да изглежда безжизнена. И въпреки това, можем да ѝ върнем блясъка с достатъчно често (но не прекалено) измиване със стандартен шампоан, последвано от балсам.
Косопад
Една от най-честите причини за него, свързана с рядкото измиване, е себорейният дерматит. Това състояние се характеризира със свръхпроизводството на себум и размножаване на гъбичката Malassezia върху скалпа. А когато не го почистваме достатъчно често, може да изпитаме раздразнение и възпаление.
Източник: iStock
Хроничното възпаление на скалпа пък може да доведе до загубата на коса. Предвид това, редовното измиване с шампоан помага на скалпа да остане здрав, а косата ни да запази естествения си блясък, пише Glamour.