Пандемията от COVID-19 превърна предпазването ни от заразяване в основно умение, което всеки трябва да придобие. Чували сме какви ли не начини, като най-важните си остават спазване на социална дистанция и носене на маска.
Но има един метод за дезинфекция, на който сякаш не се обръща достатъчно внимание, а изглежда толкова обещаващ. И това е неутрализирането на вируса с UV светлина.
Ултравиолетовите лъчи са вид радиация. Те имат повече енергия от радио вълните и светлината, но по-малко от рентгеновите или гама лъчите. Редовно сме подложени на UV лъчението на слънцето и това не пречи на нашия живот, дори напротив - подпомага го.
Източник: iStock
UV светлината отдавна се използва и за елиминирането на различни вируси и бактерии, а сега, покрай битката с COVID-19, отново излиза на преден план.
Важно е да се направи уточнението, че има три вида UV лъчи - UVA (повечето от слънчевите лъчи), UVB (в малка част от слънчевите лъчи) и UVC. Третия вид има най-голяма енергия и затова именно той се използва в ултравиолетовите лампи за дезинфекция. В природата тези лъчи се абсорбират от озония слой и почти не стигат до нас.
UVC лъчите с дължина между 207 и 222 нанометра дезинфекцират повърхности, въздух и течности. Те убиват вирусите и бактерии, като унищожават молекулите на протеините и нуклеиновите киселини.
Според изследване, публикувано по-рано тази година в American Journal of Infection Control, необходими са девет минути, за да може UVC лампата да убие напълно вируса в течности. Ако говорим пък за повърхности, 99.7% от COVID-19 си отива за едва 30 секунди. Концентрацията на коронавируса в затворено помещение намалява до 0.01% при 25-минутна работа на лампата.
Източник: iStock
Още преди началото на пандемията, ултравиолетовите лампи се използват широко в медицината за дезинфекция без употреба на химикали. Днес всички имаме достъп до тази технология и можем да си закупим подобно устройство за лична и домашна употреба. А преди да го направим, трябва да имаме предвид някои условности, припомня Healthline.
UVC светлината е ефектива за дезинфекция само при директен контакт. Ако една повърхност е покрита с прах например, това ще намали нейния ефект за унищожаване на вируса.
Повечето ултравиолетови лампи, които се продават за домашна и лична употреба, имат по-нисък интензитет и дължина на вълната. Това изисква по-дълго време, за да могат успешно да убият вирусите и бактериите.
Източник: iStock
Продължителното излагане на UVC лъчение може да увреди някои повърхности и материали, като текстил и пластмасови полимери.
UV лампите не са предназначение за дезинфекция на кожата, защото могат да предизвикат увреждания и изгаряния. Не бива и да гледаме директно в светлината, за да не увредим очите си.
Изследванията по темата продължават, а най-новото предложение на израелски изследователи е да се инсталират LED лампи с UV светлина в климатиците, за да се постига допълнителна дезинфекция на въздуха. Те доказват, че за 30 секунди 99.9% от коронавирусните частици са елиминирани.
Източник: iStock
Това е първото подобно откритие и звучи обнадеждаващо, защото LED крушките изискват много по-малко енергия, а и вече присъстват във всеки дом, след като успешно замениха старите, с нажежаема жичка, предава Daily Mail.
Изследователите стигат до извода, че крушки, които излъчват UV светлина с дължина на вълната от 265 нанометра са най-ефективни в дезинфекцията, но и тези с 285 нанометра вършат работа.