Едва ли има човек, който да остане равнодушен, щом погледне към необятната красота на звездното небе. Неговият безкрай е мистерия, която ни удивлява също толкова, колкото и ни смирява. Такова обожание към природата и звездите има и Михаил Минков - астрофотографът, който в интервю отпреди малко повече от година ни разказа как прави невидимото за окото видимо.

Михаил Минков - един българин сред 25-те най-добри астрофотографи в света и Milky Way Photographer of the Year за 2023 г.

На лов за звезди - един българин сред най-добрите астрофотографи в света

Как се снима Млечният път в 360-градусова панорама на зимната и лятната арка

От тогава до сега той не е спирал да снима и да пътува. Осъществил е още един вълнуващ астро фото тур и вече може да се похвали с първата си самостоятелна изложба. А наред с това продължава да печели и нови признания за кадрите си. След като през 2023 г. бе избран за един от 25-те най-добри фотографи на Млечния път в света, от Capture The Atlas - един от най-престижните конкурси, го отличиха отново и през следващата година.

Това признание Михаил Минков получи за втора поредна година през 2024 г., но този път с кадър от пустинята Вади Рум в Йордания. Той посещава страната по време на един от последните си астро фото турове, където улавя "Суетата на Живота" - така е озаглавил впечатляващата си фотография.

"Ядрото на Млечния път се беше позиционирало идеално в отвора на каньона и аз просто застанах за мащаб, името си дойде естествено, защото наистина, ние сме миг във вечността, доста мащабиращо е като се замисли човек", разказва астрофотографът за отличения си кадър.

След пътуването до Йордания той не чака много дълго, за да организира и следващото. Наскоро Михаил Минков се завръща от Чили, Боливия и Великденския остров - места, които са го впечатлили силно и където успява да осъществи една от астрофотографските си мечти.

Михаил Минков

Източник: Личен архив

Михаил Минков

Вълнуващ спомен той запечатва в съзнанието си още с първия си поглед на истински тъмното нощно небе от Южното полукълбо. Всъщност, тези южноамерикански локации го впечатляват най-много именно с тъмнината на небето.

"На Великденския остров статуите Моаи хвърляха сянка при 20 секунди единична експонация на кадъра. Това означава, че светлината от звездното небе стига до земята абсолютно безпрепятствено и е толкова силна, че статуите хвърляха сянка. Беше изключително красиво", спомня си астрофотографът.

Статуите Моаи, Великденския остров

Източник: Личен архив

Статуите Моаи, Великденския остров

Негова мечта е да снима и в пустинята Атакама в Чили - една от най-тъмните локации на планетата. Там заснема релефи и гледки, толкова необикновено красиви, че изглеждат "сякаш са от друга планета", както той сам казва.

Пустинята Атакама, Чили

Източник: Личен архив

Пустинята Атакама, Чили

И споделя, че най-незабравимата гледка от цялото южноамериканско пътуване, е в Боливия.

"Когато слязох от джипа ми на наводненото солено езеро Уюни в три и половина през нощта и усетих тишината, а после видях отражението на целия небосвод в спокойната вода в краката ми, буквално звездите слязоха на земята, ще го помня много дълго!"

Освен с много спомени и уникални преживявания, Михаил Минков се прибира от последната си астрофографска обиколка и с удивителни кадри. А голяма част от тях може да видим на изложбата "20 секунди светлина".

Това е първата самостоятелна изложба на астрофотографа, която вече откри тазгодишното издание на международния фестивал ФотоФабрика. В нея са включени едни от най-забележителните му кадри, правени през последните години, включително и от последните му пътувания до Йордания, Боливия, Чили и Великденския остров, а също и от красиви кътчета в България.

Снимка 717654

Източник: Личен архив

Защо изложбата е озаглавена "20 секунди светлина"?

Защото това е средноаритметичното време за експонация при един астро/нощен кадър с широк обектив, когато искаш да снимаш нощното небе. Толкова време са необходими на светлината от звездите, пропътувала огромно разстояние в космоса, за да достигне до сензора на камерата ми.

А как подбрахте фотографиите, които да включите?

Това беше много труден процес. Имам над 650 готови и обработени кадри от последните шест години. Трябваше да селектирам 100 и от тях да останат около 50. Успях с помощта на човек от екипа на ФотоФабрика, който трябваше да погледне с други очи, по-безпристрастни, за да може селекцията да придобие едно завършено тяло за изложбата.

Долината на кактусите в пустинята Атакама, Чили

Източник: Личен архив

Долината на кактусите в пустинята Атакама, Чили

Кои три ваши кадъра от изложбата са най-специални за вас и с какво?

Кадрите на които присъстват съпругата ми и дъщеря ми. Специални са, защото моментите да сме заедно под звездното небе, оставиха незабравими спомени. Надявам се дъщеря ми да ги помни дълго и да стане човек, който търси красотата на природата и космоса над нас.

“20 секунди светлина” - звездите и планетите през обектива на астрофотографа Михаил Минков

“20 секунди светлина” - звездите и планетите през обектива на астрофотографа Михаил Минков

Изложбата е вече открита в центъра на София

Изложбата "20 секунди светлина" е на оградата на мавзолея на Александър Батенберг на бул. "Васил Левски" точно срещу Княжеската градина, където ще остане до 22 юни.