Точно сега нуждата ни от здрава имунна система е още по-голяма. Затова трябва да предприемем необходимите стъпки, за да подсилим защитните сили на организма, за да пазим вирусите далеч от нас. Ето и кои са те.

Сън и пак сън

Достатъчното (нито прекалено малко, нито прекалено много) сън е от съществено значение за правилното функциониране на организма. А в това се включва и борбата с вирусите.

Затова е важно да си набавяме онези между шест и осем часа, в които тялото да се възстанови, за да посрещнем новите предизвикателства (като бацилите в метрото).

Важно е и когато ни се доспи, да даваме на тялото си това, от което има нужда. Ако насила стоим будни, докато очите ни се затварят, това е стрес, който също понижава защитните сили.

Снимка 380373

Източник: iStock

Секс

Да, той въобще не е само за удоволствие и създаване на поколение. Редовният полов живот повишава защитните сили на организма. И без това есента и зимата е най-добре да прекарваме вечерите под завивките, можем да съчетаем полезното с приятното.

Упражнения

Дори кратка серия за раздвижване сутрин и вечер моментално повдига тонуса, а и имунитета ни. Неслучайно казват, че спортът е здраве. Важно е обаче да не се насилваме и да не прекаляваме с упражненията, за да не стресираме организма.

Без вредни навици

Пушенето и консумацията на алкохол принципно не са препоръчителни. Но надали се замисляме и за още един негативен ефект от тях - намаляват защитните ни сили. Цигарите увеличат и риска да развием бронхит или бронхопневмония. Затова, въздържание му е майката.

Снимка 350546

Източник: iStock

Пробиотици

Може да ни звучат непотребни, но тези хранителни добавки са способни да се преборят с бактерии в стомаха, които нарушават чревната флора и предизвикват стомашни неразположения. А те чест са част от симптоматиката на гриповете.

Слънце

При всяка удобна възможност, трябва да си крадем по 10-15 минути на пряка слънчева светлина. За съжаление, по нашите географски ширини през зимата е трудно да си набавим необходимото количество витамин D само от слънцето, затова е добре да го приемаме и като хранителна добавка.

Храна

Разбира се, много плодове и зеленчуци. Също така и ядки и семена. Здравословното и балансирано хранене, което ни осигурява широк кръг от вещества, е в основата на добрия имунитет.

Храните, богати на антиоксиданти, като лука и чесъна, са от съществено значение за защитните сили на организма. В тази група попадат и морковите, тиквата и патладжанът - поне един от тези зеленчуци трябва да ядем всеки ден.

Яйцата също ни помагат да поддържаме добър имунитет, защото съдържат над 20 витамина и минерала, богати са на протеини и полезни мазнини. Съдържат и мощния антиоксидант селен, като едно яйце дава 1/4 от необходимата дневна доза от него, пише Daily Mail.

Снимка 380374

Източник: iStock

Гъбите, имунната система и кои видове да консумираме, за да сме здрави

Един неочакван имуностимулатор

Гъбите срещи вирусите

Билки и добавки

Ехинацея, клеева тинктура, бъз, котешки нокът, женшен, джинджифил - природата ни дава огромно разнообразие от растения, които да отговорят на всичките ни нужди. А куркумата има силно противовъзпалително действие, което определено не е за подценяване.

Важни за имунитета са бета-каротенът, цинкът, витамините C, Е, А и B6. 

Без стрес

Когато живеем под напрежение и нервите ни постоянно са опънати, с тялото ни се произвеждат хормони като кортизол, които подтискат имунната система.

За препоръчване са всички занимания, които ни карат да се отпуснем и да забравим за напрегнатия ден - слушане на музика, четене на книга или медитация. Разходките сред природата също помагат.

Три нестандартни начина за подсилване на имунитета

Три нестандартни начина за подсилване на имунитета

Всички сме чували за добрата храна и витамините, но има още

На топло

Тук въпросът е много спорен. Дали студът понижава имунитета и ако ни е хладно, ще хванем по-лесно някой вирус? Според изследвания по темата, цитирани от Харвард, няма установена зависимост между чувството за студ и възможността да се разболеем