Всеки, който започва да тренира, без значение какво, трябва да е наясно, че резултатите не идват за една нощ. Когато обаче човек е силно амбициран, често е нетърпелив и иска да види ползата от прекараното в залата време възможно най-скоро.
И понеже всеки има различни цели и следва различни тренировъчни програми, затова е и съвсем логично времето за видими резултати да варира. Фитнес експертите обаче имат своите наблюдения за това колко време след началото на тренировките може да видим разлика във физиката си.
Ако тренираме за издръжливост
Аеробните упражнения ни правят по-издръжливи. Те не само повишават самочувствието ни, но имат ползи и за здравето, сред които е контролирането на високото кръвно налягане. След осем до 12 седмици аеробни тренировки (минимум 30 минути упражнения с умерена интензивност три пъти седмично) ще сме подобрили сърдечно-съдовото си здраве, както и вероятно ще забележим, че спим по-добре.
Източник: iStock
Подобряването на издръжливостта обаче е индивидуална и до голяма степен и от това колко и дали изобщо сме били физически активни и преди. Ориентировъчно можем да очакваме да се почувстваме по-издръжливи след четири до шест седмици от началото на тренировките, пише Women's Health.
Ако тренираме за отслабване
Тук е много важно да отбележим, че много зависи от това колко са килограмите, които искаме да свалим. Колкото повече са те, толкова повече време ще ни е нужно. Добре да имаме предвид и че ако сме диагностицирани с хормонално разстройство, депресия или тревожност, или пък взимаме определи видове лекарства, може да ни е по-трудно да отслабнем.
Източник: iStock
И дори когато оставим външните фактори настрана, трябва да сме наясно, че калорийният дефицит си остава основен фактор при свалянето на килограми. Ако целта ни е да сваляме един до два килограма седмично, то калорийният дефицит за този период от време трябва да е общо 2000.
Осем до 12 седмици по-късно вече бихме могли да забележим разликата. Разбира се, споменатият калориен дефицит е здравословно да бъде постигнат предимно чрез тренировки, като най-ефективни се смята, че са силовите и HIIT тренировки.
Ако тренираме за мускулна маса
За разлика от аеробните тренировки или тези за отслабване, силовите могат да дадат резултат и само след една сесия. Причината: когато вдигаме тежести, до мускулите ни достигат повече кръв, кислород и млечна киселина. И въпреки че този ефект е временен, след четири до шест седмици вече ще се чувстваме по-заякнали - тук става въпрос по-скоро за ефективността на мускулите ни, отколкото за увеличаване на мускулната маса.
Източник: iStock
Ако обаче се целим да имаме релефни бицепси, съществена роля има и храната. И най-вече протеинът. Като цяло, за постигането на целта - да повишим мускулната си маса, ще са ни нужни достатъчно калории, като значителна част от тях трябва да са именно протеин.
За да оформим мускули, е нужно да приемаме повече калории, отколкото изгаряме. В случай че правим две до четири сесии силови тренировки седмично, то може да очакваме забележим ефект след около осем седмици.
Ако тренираме за по-добро психично здраве
Разбира се, има и хора, които тренират не за да отслабнат или да правят мускулна маса, а просто за да се чувстват добре и да подобрят психичното си здраве. Всъщност едва пет минути умерено интензивни упражнения могат да повишат настроението на човек. След четири до шест седмици пък борещите се с депресия и тревожност например могат да усетят значително подобрение в състоянието си.
Източник: iStock
Естествено, наред с това, те ще забележат разлика и във физиката си, което пък би повишило самочувствието им. Ако трябва да обясним ефекта по малко по-научен начин, е достатъчно само да споменем, че по време на физическа активност се освобождават ендорфини и допамин - и двата хормона са свързани с подобряване на настроението.