Добре знаем, че за да бъдем в перфектна форма трябва не само да тренираме редовно, но и да се храним здравословно. Е, в някои случаи това не се получава и може и да имаме волята да изтичаме 10 километра, но да не можем да устоим на някой хамбургер от верига за бързо хранене или пък апетитно десертче.

Тренировка, вода, колко и как точно трябва да пием, докато спортуваме

Колко често и колко вода да пием по време на тренировка

Какво съветват експертите

В подобни случаи си казваме, че прегрешението ни е позволено, защото добре сме се поизпотили. Да, така е, ако от време на време се случва да консумираме нещо с голямо количество калории, захар или въглехидрати. Но ако това хранене е наш начин на живот, усилията от спортуването до известна степен се обезсмислят.

За съжаление, упражненията не могат напълно да заличат последствията от нездравословното хранене. А ако сме в тази ситуация, най-вероятно попадаме в графата на хората, които са слаби, но имат голям процент телесни мазнини. Така въпреки че показанията на кантара са задоволителни, ние не изглеждаме в тази форма, в която бихме искали да сме. И виновник за това е храната.

Снимка 635700

Източник: iStock

Най-вероятно освен мазнините, които и сами може да забележим в огледалото, тези, които са около вътрешните ни органи (висцеларни), също са в по-голям от здравословния процент. А това може да доведе до редица проблеми като атеросклероза, при която се блокира кръвообращението и се увеличава рискът от инсулт и инфаркт. Главни виновници за това са храните с трансмазнини, много сол, захар и въглехидрати.

И когато смятаме, че заради редовното спортуване може да си позволим  редовно да консумираме вредни храни, рискът от преждевременна смърт е по-голям, отколкото ако и сме физически активни, и се храним здравословно.

Снимка 635699

Източник: iStock

Ако тренираме, за да отслабнем, от съществено значение за постигане на желания резултат е да поддържаме състояние на калориен дефицит - да приемаме по-малко калории, отколкото изгаряме с физическа активност. Ако обаче редовно консумираме висококалорични храни, ще трябва да се поизпотим много повече, и то в дългосрочен план.

Това пък може да се окаже почти невъзможно, защото вредните храни са пълни с празни калории, които не ни дават необходимата енергия за по-активно спортуване, но пък ако не ги изгорим, се превръщат в натрупани мазнини. И когато не си набавяме достатъчно витамини, протеини и фибри, вероятно ще сме вечно гладни и това ще ни пречи на тренировките.

Снимка 635701

Източник: iStock

От храните с високо съдържание на мазнини е вероятно да почувстваме временен прилив на енергия, но скоро след това ще ни връхлети и умората. А и консумацията на храна, бедна на полезни вещества, затруднява изграждането на мускули, както и възстановителния процес след тренировка, предава CNN.

Спортните напитки, стречингът, масажът, флотационната капсула, криотерапията и кое от тях работи за възстановяване след тренировка

Митът за най-ефективното възстановяване след тренировка

Има ли смисъл от много продукти за възстановяване

Разбира се, не е нужно и да изпадаме в крайности, за да постигнем така желаната форма. Ако имаме изградени здравословни навици на хранене, по някое прегрешение веднъж в седмицата няма да ни окаже негативно влияние. И е важно да мислим за храната не само в калории, но и в енергията, която ни дава. Ако например днес сме приели достатъчно фибри, може би сега имаме нужда от протеин или полезни въглехидрати. Така ще успеем да се заредим с необходимата енергия, за да постигаме целите си.