Нито Имане Хелиф от Алжир, нито Лин Ю-тинг от Тайван правят своя олимпийски дебют. И двете боксьорки вече се състезаваха на Олимпиадата през 2020 г. в Токио, където бяха елиминирани на четвъртфиналите и осминафиналите в съответните си теглови категории. Но това не попречи на изявите им в Париж да предизвикат фурор и вълна от негативизъм срещу тях.
25-годишната Имане Хелиф ще се бие на четвъртфиналите при жените до 66 кг в събота, 3 август, след като нейната предварителна опонентка се отказа от двубоя в четвъртък, 1 август, след по-малко от минута. Междувременно 28-годишната Лин Ю-тинг трябва да излезе на ринга днес, 2 август, за мача си до 57 кг при жените. Според много хора обаче и на двете мястото им не е там, защото всъщност са "мъже".
Спорът за техния пол обхвана света на спорта още миналата година, когато и двете са дисквалифицирани от Световното първенство в Ню Делхи, след като бяха на път да спечелят медали, но се провалиха на теста за допустимост.
Източник: GettyImages
Международната боксова асоциация (IBA), организаторът на Световното първенство, каза по това време, че спортистите, които се "преструват на жени", са изключени въз основа на тестове, които показват, че "те имат XY хромозоми". Както добре е известно на всички, жените имат XX двойки хромозоми, а мъжете са с XY.
Имане Хелиф обаче се ражда с XY хромозоми и съответно с мъжки хормони, което е много рядко явление, но има такива случаи. И момичетата с тези хромозоми са физически по-силни, макар че иначе всичко си им е като на момичета, имат цикъл и тн. Случва се и момчета да се родят с ХХ хромозоми, а те пък са физически по-слаби, но не са момичета.Нито Имане Хелиф, нито Лин Ю-тинг някога са се идентифицирали като мъже, като транссексуални или като интерсексуални, което се отнася до хора с мъжки и женски полови характеристики.
Международната боксова асоциация, която не ги приема за допустими в състезания с жени обаче не наблюдава олимпийските квалификации. За летните игри през 2024 г. го прави Международният олимпийски комитет (МОК) и многократно е потвърждавал, че Имане Хелиф и Лин Ю-тинг отговарят на изискванията.
"Всички спортистки, участващи в боксовия турнир на Олимпийските игри Париж 2024, спазват правилата за допустимост и участие в състезанието, както и всички приложими медицински разпоредби. Тези спортисти са се състезавали много пъти преди в продължение на много години с жени и не са пристигнали сега изведнъж", се казва в изявление на МОК.
Източник: GettyImages
IBA обаче разкритикува МОК за "непоследователното прилагане на критериите за допустимост" и повтори, че Имане Хелиф и Лин Ю-тинг "имат конкурентни предимства пред други състезателки" въз основа на резултатите от тестовете, които са направили. "Различните разпоредби на МОК по тези въпроси, в които IBA не участва, повдигат сериозни въпроси както за справедливостта на състезанието, така и за безопасността на спортистите", цитират IBA от Time.
Тъй като Имане Хелиф се изправи срещу италианката Анджела Карини в предварителните турнири в четвъртък, служители в италианското правителство също се оплакаха, според италианската информационна агенция ANSA. "Изненадващо е, че няма определени, строги, единни критерии на международно ниво и че може да има подозрение за нечестно и потенциално опасно състезание за един от претендентите на Олимпиадата - събитие, което символизира спортната честност", казва министъра на семейството на Италия Евгения Рочела.
Министърът на спорта Андреа Абоди добавя: "Трудно ми е да разбера, че няма изравняване на параметрите на минималните хормонални стойности на международно ниво, което включва европейските, световните първенства и олимпийските игри."
Източник: GettyImages
Междувременно от Daily Mail цитират италианската боксьорка Анджела Карини, за която мача срещу Имане Келиф приключи след един удар и по-малко от 50 секунди: "Отказах се, за да спася живота си."
Противоречието за присъствието на Имане Келиф и Лин Ю-тинг на Олимпийските игри се обсъжда широко от потребители на социалните мрежи, настоящи и бивши спортисти и коментатори, много от които изразяват загриженост, основана на факта, че биологичните мъже имат по-мощен удар.
анкета
Колко златни медала ще спечелят българските спортисти на Летните Олимпийски игри в Париж?
Нито един 26.3%
Поне един със сигурност 29.3%
Минимум три 24.0%
Няма значение, правят ни горди само с участието си 20.4%
"Не съм съгласен да им бъде позволено да се състезават, особено в бойните спортове. Може да бъде невероятно опасно", казва капитанът на австралийския бокс Кейтлин Паркър. "Шокиращо е, че всъщност им беше позволено да стигнат дотук, какво става?", пише бившият ирландски боксьор Бари Макгиган в X. "Някой може да бъде убит", смята Оливър Браун, главен спортен журналист за британския вестник Daily Telegraph.
Родните страни на Хелиф и Лин, както и сънародниците им, ги подкрепят. Олимпийският комитет на Алжир разкритикува "злонамерените и неетични" атаки срещу Хелиф тази седмица, като каза, че е взел "всички необходими мерки", за да я защити. "Тези опити за клевета, базирани на лъжи, са напълно несправедливи, особено в решаващ момент, когато тя се подготвя за Олимпийските игри, пикът на нейната кариера", се казва в изявлението.
Източник: GettyImages
Говорителят на тайванския президент Лай Чинг-те пише в публикация на X, че Лин Ю-тинг "е показала невероятна сила, преодолявайки съмненията да се конкурира честно на световната сцена. Вашата решителност вдъхновява нацията!"
Лин Ю-тинг, която в Тайван беше приветствана за противопоставянето на половите стереотипи, разкрива пред местните медии, че не се опитва да привлече вниманието към себе си, като държи косата си къса. "Всъщност това, което правя, е да бъда себе си", казва тя. "Ако нося дълга коса, ще трябва да отделям твърде много време за грижа за нея и нямам време за почивка между сутрешните и следобедните тренировки. Как бих могла да се представя добре по този начин?"
Нейният треньор също признава, че е била разочарована от обидите и критиките, които чете в социалните мрежи, но Лин Ю-тинг подчертава: "Искам да се съсредоточа върху представянето си на ринга. ... Всичко, което мога да направя, е да се подготвя и да направя всичко възможно да игнорирам казаното от хейтърите."
От своя страна Имане Хелиф, която стана посланик на УНИЦЕФ по-рано тази година, споделя, че се гордее най-много със способността си да преодолява препятствията, включително постигането на успех в спорт, в който баща й не одобрява участието на момичета. "Мечтата ми е да спечеля златен медал. Искам да вдъхновявам момичета."