Днес, 26 юли, е официалният старт на Олимпийските игри в Париж. Те ще продължат до 11 август, а пък от 28 август до 8 септември ще бъдат последвани от Параолимпийските игри.
Вълнението за всички спортисти, които заслужено ще се състезават във френската столица, несъмнено е голямо. Но независимо от това дали са на терена или извън него, все пак трябва да спазват дисциплина и определени правила. А ето и кои са най-необичайните неща, които спортистите могат и съответно не могат да си позволяват на Олимпийски игри 2024.
Никакви пържени картофки
Причината за липсата на пържени картофки в менюто за спортистите всъщност не се крие в това, че са нездравословна храна. Приготвянето им обаче крие рискове от пожар, тъй като се използват фритюрници, в които се пържи в дълбока мазнина.
анкета
Колко златни медала ще спечелят българските спортисти на Летните Олимпийски игри в Париж?
Нито един 26.3%
Поне един със сигурност 29.3%
Минимум три 24.0%
Няма значение, правят ни горди само с участието си 20.4%
Никакво авокадо
Макар и считано за полезно, авокадото също няма е сред храните, които ще могат да се консумират в Париж. Причината е, че се внасят от страни на голямо разстояние, а това не е екосъобразно.
Никакъв алкохол
Въпреки че в Олимпийското село има бар, там няма да бъде сервиран алкохол. На предназначеното място спортистите ще могат да се събират, за да си общуват, да пийнат нещо безалкохолно, но в случай че решат, че искат да отпразнуват с чаша шампанско например, ще трябва да излязат в града.
Без пластмаса за еднократна употреба
По време на Олимпийските игри в Париж е забранено използването на пластмаси за еднократна употреба. Разрешени са нестъклени бутилки за вода за многократна употреба, като присъстващите ще могат и да носят свои собствени контейнери, купи или чаши за пиене и ядене.
Без климатици в стаите
Макар че все пак е лято, организаторите на Олимпийските игри в Париж са решили да не инсталират климатици в стаите на спортистите. По техни думи жилищата са проектирани така, че да няма нужда от допълнително охлаждане. Някои от състезателите обаче не са останали доволни от това решение и все пак ще имат климатици. Сред тях са спортистите от САЩ, Великобритания, Канада и Италия.
Източник: GettyImages
Без забрана за интимности
Наръчникът за Олимпийските игри в Токио отпреди четири години призова състезателите да "сведат до минимум физическите взаимодействия с други хора", предвид пандемията. Освен това в стаите бяха сложени и картонени легла, които бяха определени като "анти-секс" легла, заради крехката структура. Въпреки че тези легла се завръщат отново в Париж, този път няма ограничения за социално дистанциране. А на територията на Олимпийското село дори ще бъдат налични 300 000 презерватива.
Източник: GettyImages
Правила за социалните мрежи
Както и на други събития, на Олимпийските игри в Париж също има правила за използването на социалните мрежи от спортистите. Така например им е позволено да качват кадри от церемониите по откриването и закриването, от Олимпийското село и местата за тренировки. Аудио и видео записите обаче не трябва да са повече от две минути или да включват кадри от церемонии по връчването на медали или изпълнението на химни. Освен това е забранено рекламното съдържание, както и такова, заснето в медицинските зони, станцията за допинг контрол или мултирелигиозния център.
Спортните обувки са по избор
Интересен факт е, че за спортистите не е задължително да носят спортни обувки, докато се състезават. Според правилата те "могат да се състезават боси или с обувки на единия или двата крака". И макар че спортистите в днешно време държат на цялостната си екипировка, на Олимпиадата през 1960 г. в Рим етиопецът Абебе Бикила бяга маратон бос и печели златния медал.
По същия начин британецът Зола Бъд пробягва 3000 метра бос, състезавайки се на Олимпийските игри през 1984 г. в Лос Анджелис. Не грабва медал, но се класира на седмо място, припомнят E! News.