С февруари идват и винените празници в различни части на страната. Тази седмица мястото е Асеновград, а освен да станем част от Празника на виното, можем да си организираме и приятна уикенд разходка.
Асеновград се намира само на 15 километра от Пловдив и на 160 от София. Това е най-големият град в Родопите. До 1934 г. носи гръцкото име Станимака, след което е преименуван в чест на цар Иван Асен II.
По време на Второто българско царство градът има важна роля като отбранителен център. И до днес над него се извисява известната Асенова крепост - като спомен от тези години. Именно тя е една от забележителностите, която трябва да посетим.
Източник: iStock
Какво да видим
Асеновата крепост се намира на два километра от града. Национален паметник на културата, тя е създадена още по времето на траките, а византийците я използват като граничен пункт и за охрана на Беломорския проход.
Крепостта е кръстена на цар Иван Асен II, който полага големи усилия, за да я възстанови и съхрани. До руините се намира и укрепената църква "Света Богородица Петричка" - една от десетките в града, но и най-красивата и с най-древна история.
Източник: Facebook / Georgi Ivanov
Именно заради многобройните си храмове - общо 800 в града и околностите, Асеновград е известен и като Малкия Йерусалим.
На няколко километра се намира Бачковският манастир, който е вторият по големия в България след Рилския. Освен него, си заслужава да посетим и Араповския манастир и Мулдавския манастир "Света Петка", където е и едно от скривалищата на Васил Левски.
Източник: iStock
Бачковски манастир
Освен на храмове, Асеновград е богат и на музеи. Най-интересният сред тях е палеонтологичният, който впечатлява с над 25 хиляди експонати на бозайници.
В Природонаучния музей пък можем да видим експонат на динотериум, който наподобява малък динозавър. Старинното училище "Свети Георги" също е превърнато в музей.
Празник на виното
Освен всички тези забележителности, тази седмица Асеновград е интересна дестинация и заради тържествата, посветени на виното. Те започват от петък, 31 януари, когато ще се проведе конкурс за най-добри станимашки сърмички, а от чешмата в църквата "Света Богородица Благовещение" ще потече вино, вместо вода.
В събота в местността Свети Трифон, край едноименния параклис, можем да наблюдаваме финала на пехливанските борби. Победителят ще си тръгне с жив овен. А през цялото време виното няма да спира да се лее.