Изследователите са събрали и анализирали геномите на 1705 вида вируси от ледени ядра, взети от ледника Гулия на Тибетското плато. Това откритие предлага 50 пъти повече вирусна информация, отколкото някога е била извличана от ледниците в миналото.

Въпреки че може да звучи като прелюдия към история за потенциален риск от заразяване от съживени патогени, реалността е, че тези вируси предлагат важна представа за климата през цялата история на Земята. Те също ни казват как вирусите се адаптират към променящите се температури.

Тъй като ефектите от изменението на климата стават все по-очевидни в екосистемите на света, учените търсят начини да разберат как Земята се е адаптирала в миналото. Един от начините да направим това е да изследваме съдържанието на масивни ледени структури, като ледници, които всъщност са гигантски естествени фризери или студени архиви, съдържащи подробни записи на отдавна изгубени екосистеми.

Снимка 680393

Източник: iStock

Данните за ледените ядра стават все по-ценни с нарастването на глобалните температури и топенето на ледниците. В продължение на десетилетия ледникът Гулия, който се намира в далечното северозападно Тибетско плато, е сред най-богатите от тези архиви.

За да достигнат до него, учените трябва да се изкачат над 6.1 километра в Хималаите - пътуване, което може да се направи само с помощта на якове. След като достигнат ледника, от замръзналата среда се пробиват ледени ядра, които съдържат доказателствата от далечното минало, необходими на учените за техните изследвания. Това включва древни, дълго спящи вируси.

От Цинхай до Тибет - историята на най-високата жп линия в света

До 5702 м надморска височина - историята на най-високата жп линия в света

Едно забележително инжинерно чудо

Тези вируси не представляват заплаха за човешкото здраве, тъй като вероятно са заразили други доминиращи микроби, а не животни или хора.

Но екипът от изследователи, участващи в това последно проучване, установява, че адаптациите на вирусите значително са повлияли на способността на техните домакини да се справят с екстремни условия, наложени от променящите се климатични цикли на Земята.

Снимка 680392

Източник: iStock

Слоевете лед, съдържащи се в ядрата, предоставят невероятна моментна снимка на това как вирусите се държат по време на три периода от студено към топло през последните 41 000 години.

Сред различните видове открити нови вируси екипът наблюдава отделна общност, която датира от около 11 500 години. Това е време на значителен климатичен преход, когато планетата преминава от студения последен ледников етап към топлия холоценски период.

Защо над Тибет не прелитат самолети

Защо над Тибет не прелитат самолети

Има няколко причини, които са доста основателни

Изследователите смятат, че микробите са реагирали на климатичните промени, настъпили, когато глобалните температури се преместили от студени към топли условия. Въпреки че е твърде рано да бъдат сигурни, това показва потенциалната връзка между вирусите и изменението на климата.

По-внимателно изследване на генетичните сигнатури на вирусите също разкрива, че въпреки че повечето са уникални за ледника Гулия, около една четвърт се припокриват с известни организми от други части на света. Това означава, че някои от тях потенциално са били транспортирани от райони като Близкия изток или дори Арктика.

Снимка 680394

Източник: iStock

Разбирането как вирусите са еволюирали по време на интензивни климатични епохи предлага важни улики, които могат да ни помогнат да предвидим как съвременните вируси могат да реагират и да се ангажират с бъдещите екосистеми. В същото време организмите, съдържащи се в ледените ядра, добавят към богатството от информация, която изследователите могат да научат за древни контексти. Чрез намирането и секвенирането на вирусна ДНК, учените могат да идентифицират нови мистерии, докато правят заключения, уточнява Popular Science.

Не, не е Тибет - най-високото място на Земята, където живеят хора

Не, не е Тибет - най-високото място на Земята, където живеят хора

Жителите в Ла Ринконада в перуанските Анди са изправени пред уникален набор от предизвикателства

Развитието на този тип изследвания може да има ползи, които се простират извън тази планета. Усъвършенстването на техниките, използвани в този анализ, е в състояние да предложи начини за оценка на живота в космическа среда. Това може да подпомогне усилията за намиране на микроби в ледените полета на Марс или под ледената черупка на други планетарни тела. Но ако искат да бъдат ефективни тук на Земята, учените трябва да действат бързо. Часовникът, за съжаление, тиктака