Що се отнася до лошия късмет, има малко суеверия, които са толкова разпространени в западната култура, колкото това за петък 13-и. Подобно на пресичането на пътя от черна котка и счупването на огледало, идеята за ден, който може да донесе нещастие, е дълбоко вкоренена - дори ако вярващите не могат да обяснят защо.
Има дори име, което да опише ирационалния страх от датата: параскевидекатриафобия - специализирана форма на трискайдекафобия, страх от числото 13. Въпреки че петък 13-и може да изглежда като рядко явление, според григорианския календар, 13-то число от всеки месец е малко по-вероятно да се падне в петък, отколкото всеки друг ден от седмицата. Страхът от петък 13-и обаче не универсално суеверие: в Гърция и испаноговорящите страни вторник 13 се смята за ден на лош късмет, докато в Италия петък 17 се посреща със страх. Този месец обаче в календара има само един: петък, 13 септемрви.
Създаването на суеверие
Подобно на много суеверия, които са се развили с времето и в различните култури, трудно е да се определи точният произход на петък 13-и. Това, което знаем обаче, е, че както петъкът, така и числото 13 са били смятани за нещастни в някои култури през цялата история. В книгата си Extraordinary Origins of Everyday Things, Чарлз Панати проследява концепцията за прокълнатия назад към скандинавската митология, когато Локи, богът на пакостите, разбива портата на банкет във Валхала, като броят на присъстващите богове е 13. Измамен от Локи, слепият бог Ходр е накаран да застреля своя брат Балдер, богът на светлината, радостта и доброто, със стрела с връх на имел, убивайки го моментално.
Източник: iStock
От Скандинавия, обяснява Панати, суеверието се разпространило на юг в цяла Европа, като се установява по Средиземноморието в началото на християнската ера. Именно тук идва и обезпокоителната сила на числата с историята за Тайната вечеря, на която присъстват Исус Христос и неговите ученици на Велики четвъртък. 13-ият и най-скандален гост, който пристига, Юда Искариотски, е ученикът, който предава Исус, което води до разпъването му на Разпети петък.
В библейската традиция концепцията за нещастните петъци се простира дори по-далеч от разпъването на кръста: петък се казва, че е денят, в който Адам и Ева са яли забранения плод от Дървото на познанието, денят, в който Каин убива брат си Авел, денят, в който храмът на Соломон е съборен и денят, в който Ноевият ковчег отплава при Великия потоп.
Едва през XIX век обаче петък 13-и става синоним на нещастие: както обяснява Стив Руд в Penguin Guide To The Superstitions Of Britain And Ireland, комбинацията от петък и числото 13 е викторианска измислица. През 1907 г. публикуването на популярния роман на Томас У. Лоусън "Петък, тринадесети" завладява въображението с историята си за безскрупулен брокер, който се възползва от суеверията около датата, за да срине умишлено фондовия пазар.
Източник: iStock
С идването на романа на Дан Браун от 2003 г. "Шифърът на Да Винчи", се спомага за популяризирането на неправилното твърдение, че суеверието произхожда от арестите на стотици членове на Ордена на тамплиерите в петък, 13 октомври 1307 г., припомня CNN.
Алтернативна история
Предвид множеството натоварени с гибел легенди, ще ни бъде простено да мисли, че петък 13-и наистина е зловещ. Ако се задълбочим обаче, ще открием и доказателства, че както петъците, така и числото 13 отдавна са смятани за предвестник на късмет. В езически времена, например, се е смятало, че петък има уникална връзка с божественото женско начало.
Първата следа всъщност може да се намери в името на делничния ден петък, което произлиза от староанглийски и означава "ден на Фриг". Както кралицата на Асгард, така и могъщата богиня на небето в скандинавската митология, Фриг (известна още като Фригга) се свързва с любовта, брака, майчинството и плодородието.
Източник: iStock
Междувременно числото 13 отдавна е смятано за знаково число от предхристиянските култури и културите, почитащи богините, поради връзката му с броя на лунните и менструалните цикли, които се случват в една календарна година. Плодовитостта е била ценена в езически времена и произведенията на изкуството често са свързвали менструацията, плодовитостта и фазите на луната с числото 13.
Пренаписване на репутация
Докато християнството набира скорост през Средновековието обаче, езичеството е в противоречие с новата патриархална вяра. Лидерите му не само възразяват срещу поклонението на множество богове и богини, но празнуването на петък, числото 13, и богините, които призовават любовта, секса, плодородието, магията и удоволствието, са счетени за нечестиви.
Източник: iStock
Тези божества обаче са толкова почитани, че да карат хората да се откажат от тях се оказва истинско предизвикателство. Но християнските власти продължават с кампанията си, заклеймявайки както божествата, така и жените, които ги боготворят, като вещици.
"Когато скандинавските и германските племена се обърнаха към християнството, Фригга беше прогонена със срам на върха на планината и обявена за вещица", пише Панати. "Смяташе се, че всеки петък злобната богиня свиква среща с единадесет други вещици, плюс дявола, за да станат общо 13 и крои лоши обрати на съдбата за следващата седмица."
Източник: GettyImages
В наши дни, разбира се, петък 13-и все още преследва западното въображение. Но с разговорите около ролята, която женомразството е изиграло в заглушаването на могъщи жени през цялата история, сега в мейнстрийма, може би разказът за тази злощастна дата и женските божества, свързани с нея, скоро може да бъде пренаписан.
И промяната може би вече е започнала. Да вземем например Тейлър Суифт, която смята 13 за своето щастливо число и в началото на кариерата си често изпълнява с числото, написано на ръката й. "Родена съм на 13-ти. Навърших 13 в петък 13-ти. Първият ми албум стана златен за 13 седмици. Първата ми песен номер едно имаше 13-секундно интро", казва тя пред MTV през 2009 г. и продължава: "Всеки път, когато съм печелила награда, съм била на 13-то място, 13-ти ред, 13-та секция или ред М, което е 13-та буква. По принцип винаги, когато в живота ми се появи 13, това е нещо хубаво."
С повече нагласи като като тази на Тейлър Суифт, богатството, а не страхът, може да се превърне в наследството на петък 13-и.