След като 21 юли 2024 г. бе определен за новият най-горещ ден в историята на човечеството, високите температури са тук, за да останат, а прогнозите на учените са, че с всяка следваща година ще става все по-топло. Причините за това са много и вече виждаме нагледно що е то глобално затопляне. И е наложително да обърнем по-голямо внимание на начините, по които можем да му противодействаме.

Ето кой е новият най-горещ ден в историята

Ето кой е новият най-горещ ден в историята

Прогнозите на учените не са никак обнадеждаващи

Всички знаем каква прохлада ни носят горите и местата с много дървета. Затова и се говори все повече колко е важно те да бъдат навсякъде и в града - разликата в температурите, която предизвикат, не е за подценяване. А освен със сянката си, дърветата имат и още един специален и много важен начин, по който се борят с климатичните промени.

Според ново изследване на учени от University of Birmingham, в кората на дърветата живеят специални микроби, които неутрализират метановите изпарения в атмосферата. Именно този парников газ, който в голяма степен е отпадъчен продукт от селското стопанство, е един от основните виновници за климатичните промени

Снимка 676517

Източник: iStock

В момента е отчетено, че емисиите на метан в атмосферата се увеличават с най-бързи темпове от 80-те години насам. Затова и ролята на дърветата в намаляването на неговата концентрация е наистина от съществено значение.

Изследователите анализират какъв е ефектът от няколко вида дървета в планинските тропически гори на Амазонка и Панама, в умерените широколистни гори в Оксфордшир, Великобритания, както и в иглолистните гори в Швеция. И се установява, че в тропическите имат най-високи нива на абсорбиране на метана. Това най-вероятно се дължи на високата влажност там, която създава благоприятна среда за живот и размножаване на полезните микроби.

Снимка 676514

Източник: iStock

Откритието от това изследване е наистина важно за разбиране на ролята на дърветата в опазването на климата. Досега се смяташе, че единствено почвата може да поглъща метана именно благодарение на микроорагнизми в нея, които го разграждат и го използват като източник на енергия.

Но явно и дърветата, които растат в почвата, са не по-малко важни. След това откритие се очертава и една нова алтернатива за осъществяване на глобалния план Global Methane Pledge, който цели намаляване на метановите изпарения в атмосферата с 30% до края на десетилетието. Това очевидно ще може да се постигне по-лесно чрез засаждането на нови дървета и справянето със обезлесяването в различни райони по света, обяснява Guardian.

Снимка 676516

Източник: iStock

Учени от американския Oregon State University правят обширен анализ, с който установяват, че при 46% от изследваните обезлесени площи в над 130 страни по света може да се приложи процеса на естествено регенериране на горите в период от 30 години, а в останалите 54% е по-рентабилно да се избере засаждането на нови дървета - активен подход, с който да се подпомогне справянето с метановите газове и промените в климата, които предизвикват.

Шефилд - един от най-зелените градове в Европа и рекордният брой дървета

Градът, в който дърветата са седем пъти повече от хората

Истински зелен рекордьор

Разбира се, и при този процес има редица фактори, които трябва да се вземат предвид - като например дали наблизо има достатъчно водоизточници или дали климатът на мястото вече предполага достатъчно валежи. А докато подпомагаме дърветата в тяхната важна роля за климата, не бива да забравяме и за мерките, свързани с процесите, които създават вредните газове.