От години астрономите наблюдават близки планетарни системи в търсене на газови гиганти, с цел да разберат как се формират и развиват те. И благодарение на телескопа "Джеймс Уеб" правят интересни открития.
Последното такова е нова планета, която са заснели успешно и която се оказва доста любопитен обект.
Въпросният "супер-Юпитер" обикаля около една от трите звезди в системата Epsilon Indi и тежи шест пъти масата на най-голямата планета в Слънчевата система. Освен това се намира 20 до 40 пъти по-далеч от своята звезда, в сравнение с разстоянието от Земята до Слънцето, което означава, че е доста студена.
Планетата-гигант, кръстена Eps Ind Ab, има температура от около едва 0°C, което се дължи и на звездата ѝ - Eps Ind A, която е оранжево джудже - по-малко и по-хладно от Слънцето. Това прави планетата много по-студена от "горещите Юпитери", на които учените се натъкват по-често при изследването на екзопланети.
"Джеймс Уеб" успява да я заснеме, благодарение на това, че системата е само на 12 светлинни години. А успехът определено е вълнуващ за астрономите.
"Бяхме развълнувани, когато разбрахме, че сме заснели тази нова планета", казва в изявление водещият автор Елизабет Матюс, изследовател в Института за астрономия "Макс Планк" (MPIA).
Тя допълва също, че според изображенията позицията на планетата не е съвпадала с очакваната. "Предишни проучвания правилно идентифицираха планета в тази система, но подцениха масата и орбиталното разделение на този супер-Юпитеров газов гигант", казва още Елизабет Матюс.
Всъщност местоположението на сигнала е било толкова изненадващо, че екипът е трябвало да се увери, че това наистина е планетата. Учените признават, че винаги е трудно да са сигурни, но съдейки по данните, е изглеждало доста малко вероятно сигналът да идва от извънгалактичен фонов източник.
Въз основа на настоящите наблюдения планетата Eps Ind Ab има въглеродни молекули в атмосферата си, като метан, въглероден диоксид и други. А може и да са облаци. Астрономите обаче ще могат да научат повече с допълнителни наблюдения с телескопа "Джеймс Уеб", пише IFL Science.