От години астрономите наблюдават близки планетарни системи в търсене на газови гиганти, с цел да разберат как се формират и развиват те. И благодарение на телескопа "Джеймс Уеб" правят интересни открития.

HD 189733 b - това ли е планетата, чиято атмосфера мирише най-лошо

HD 189733 b - това ли е планетата, чиято атмосфера мирише най-лошо

Любопитно ново откритие на телескопа “Джеймс Уеб”

Последното такова е нова планета, която са заснели успешно и която се оказва доста любопитен обект.

Въпросният "супер-Юпитер" обикаля около една от трите звезди в системата Epsilon Indi и тежи шест пъти масата на най-голямата планета в Слънчевата система. Освен това се намира 20 до 40 пъти по-далеч от своята звезда, в сравнение с разстоянието от Земята до Слънцето, което означава, че е доста студена.

Планетата-гигант, кръстена Eps Ind Ab, има температура от около едва 0°C, което се дължи и на звездата ѝ - Eps Ind A, която е оранжево джудже - по-малко и по-хладно от Слънцето. Това прави планетата много по-студена от "горещите Юпитери", на които учените се натъкват по-често при изследването на екзопланети.

"Джеймс Уеб" успява да я заснеме, благодарение на това, че системата е само на 12 светлинни години. А успехът определено е вълнуващ за астрономите.

"Бяхме развълнувани, когато разбрахме, че сме заснели тази нова планета", казва в изявление водещият автор Елизабет Матюс, изследовател в Института за астрономия "Макс Планк" (MPIA).

Тя допълва също, че според изображенията позицията на планетата не е съвпадала с очакваната. "Предишни проучвания правилно идентифицираха планета в тази система, но подцениха масата и орбиталното разделение на този супер-Юпитеров газов гигант", казва още Елизабет Матюс.

Всъщност местоположението на сигнала е било толкова изненадващо, че екипът е трябвало да се увери, че това наистина е планетата. Учените признават, че винаги е трудно да са сигурни, но съдейки по данните, е изглеждало доста малко вероятно сигналът да идва от извънгалактичен фонов източник.

Новият континент на 60 милиона години, който учените откриха случайно

Новият континент на 60 милиона години, който учените откриха случайно

Още от тайните на нашата планета

Въз основа на настоящите наблюдения планетата Eps Ind Ab има въглеродни молекули в атмосферата си, като метан, въглероден диоксид и други. А може и да са облаци. Астрономите обаче ще могат да научат повече с допълнителни наблюдения с телескопа "Джеймс Уеб", пише IFL Science.