Това лято горещините отново не ни пощадиха и на много места по света отново отчитат температурни рекорди. И докато прогнозите за следващите години стават все по-притеснителни, учени алармираха и за едно не по-малко притеснително явление в Средиземно море.

Ето кой е новият най-горещ ден в историята

Ето кой е новият най-горещ ден в историята

Прогнозите на учените не са никак обнадеждаващи

Междуконтиненталният воден басейн, разположен между Европа, Африка и Азия, успя да счупи миналогодишния си рекорд за температура на водата. В края на миналата седмица. Испански изследователи от Institut de Ciencies del Mar в Барселона измериха 28.9 градуса по Целзий по крайбрежието на страната, което е с 0.2 градуса повече от миналогодишния рекорд.

Според техни предварителни данни, най-високата температура на водите на Средиземно море е измерена на египетския бряг край Ел-Ариш - цели 31.96 градуса. По турското крайбрежие също са отчетени много високи температури, които изпреварват миналогодишните.

Снимка 679301

Източник: iStock

Учените припомнят, че затоплянето на Средиземно море, което наблюдаваме миналата и тази година, е първото толкова сериозно от 2003 г. насам. Тогава през август бяха измерени 28.25 градуса, които в продължение на две десетилетия не бяха подобрени като стойност, пояснява Turkiyetoday.

тези високи градуси са притеснителни не само сами по себе си като част от една тенденция, свързана с климатичните промени и глобалното затопляне, а и защото оказват негативен ефект върху екосистемите във водния басейн. Именно Средиземноморието е един от регионите в света, които са най-засегнати от промените в климата и от 80-те години на миналия век се забелязва значителен спад в биоразнообразието и разпространението на инвазивни видове.

Не е само сянката - как дърветата се борят с климатичните промени

Не е само сянката - как дърветата се борят с климатичните промени

По-важни са, отколкото предполагахме

Според прогнозите на Междуправителствения панел по изменение на климата, ако глобалните температури се покачат с 1,5°C над прединдустриалните нива, до 20% от видовете риба и безгръбначни в Източното Средиземноморие може да бъдат изгубени. А тазгодишните рекорди са поредното доказателство, че се върви точно в тази посока.