Усилията на света в този момент са насочени в една посока и целта на всички е обща - справянето с пандемията от новия коронавирус и последствията от него. Вече всички сме наясно, че светът няма да бъде същият, ще ни трябва много време, за да си върнем предишния живот, а преди това са ни необходими мерки, с които да се адаптираме по-лесно.
За да бъдат в помощ на тази обща световна кауза, участниците на изложението за иновации Global Grad Show също дадоха своя принос. Събитието е част от Dubai Design Week, планирана за ноември. В него се включват дипломирани студенти от цял свят, които работят върху иновации със социално значение.
Ситуацията в света обаче наложи организиране на извънредно издание на водещото изложение в света за иновативен дизайн, като темата е борбата с COVID-19. Миналият месец организаторите са се обърнали към водещи институции в сферата на образованието от целия свят с молба за участие.
Източник: Facebook / Global Grad Show
Един от организаторите на Global Grad Show твърди, че има два начина да отговорим на кризата. Единият е защитен, а другият - креативен. "На този етап е възможно хората да си останат по къщите. Но е невъзможно просто да се барикадираме и да очакваме всичко да отмине.", твърди Бернад МакГетрик.
В защита на неговата позиция са иновативните предложения как не само да се защитим, но и да се противопоставим на пандемията. Получените идеи са 400 на брой, като от тях са подбрани само тези, които могат да се реализират възможно най-бързо и лесно. Финансова подкрепа е обещана от Investment Corporation of Dubai.
Едно от най-интересните и полезни предложения със сигурност е "Steam Nurse" - умни шкафчета, в които медицинския персонал оставя използваните дрехи и предпазни облекла, за да бъдат дезинфекцирани с химикали и UV светлина. Ако се реализира успешно и се разпространи широко, тази идея може да намали броя на заразените медици.
Източник: Global Grad Show
Някои от простите, но полезни идеи, които организаторите са одобрили, са дръжка за захващане, за да се избягва пипането на предмети с ръце, система за умно проследяване на храната или пък тръби, през които слънчевите лъчи да влизат в домовете ни от покрива.
Друга иновативна идея е костюм за цялостна защита, наречен "Farewell" (сбогуване), който да позволи на близките на умиращи от коронавирус да си вземат последно довиждане с тях.
Източник: Global Grad Show
Сред предложенията е и защитен панел, който да позволява комуникация без риск от заразяване с цел намаляване на чувството за самота и подобряване на психичното здраве.
"ECHOO" е приложение за смартфон, което благодарение на слушалките ни окуражава повторната социализация след края на самоизолацията. То измерва социалната дистанция и намалява силата на звука, за да ни предизвика да комуникираме с околните.
Източник: Facebook / Global Grad Show
"Qenqo" е проста идея за хигиенна станция в отдалечени места, която позволява да измием ръцете си със сапун и вода.
Източник: Global Grad Show
"Touch" е интересна система от сензори, които се залепват върху двете ръце и ни алармират, когато тръгнем да посягаме към лицето си, за да ни припомнят, че така можем да се заразим.
Източник: Global Grad Show
Сред предложенията на студенти и изследователи откриваме и система за автоматична дезинфекция на копчетата в асансьора, система за пречистване на въздуха в градския транспорт, ръкавици с дезинфекциращ агент, система за ефективна домашна карантина и контейнер за дезинфекция на доставки. Сега остава да изчакаме, за да разберем кои идеи ще влязат в употреба и реално ще помогнат в борбата с новия коронавирус.