Джинът е любима алкохолна напитка за мнозина. И като че ли броят на феновете му постоянно расте, а нови марки се появяват сякаш всеки ден. Дори Бъкингамският дворец вече продава своя собствена бутилка, направена от растителни видове, отглеждани на територията на двореца.

Tom Collins - как да си приготвим класическия летен коктейл

Как да си приготвим класически Tom Collins

Освежаващо цитрусов и гъделичкащо пенлив летен коктейл

Напитката се произвежда се от дестилиран зърнен алкохол с плодове от хвойна. Може да се съхранява дълго, без да се развали, но се препоръчва да се пие в рамките на две години след отварянето му. Защото, макар и бавно, губи вкуса и качеството си.

Но какво всъщност определя джина наистина като добър? Подобно на любимия парфюм или предпочитаната пица, това е много личен избор. Някои се кълнат, че няма по-качествен от класическия London Dry - изпълнен със смолиста хвойна и земни сухи нотки на кориандър, ангелика и сладък корен. Други предпочитат модерните цветни джинове с привкус на екзотични плодове или пресни билки.

Все пак има няколко стандарта, които всички най-добри джинове покриват. Някои от тях са технически - балансът на растителните съставки, интензивността и сложността на ароматите, продължителността на финала. Други са по-философски: като тези, които си спомняме дълго, след като сме ги опитали и към кои бихме посегнали отново.

Ето някои от най-добрите марки джин, класирани от Independent.

No.3

Трудно е да се намери джин, който едновременно да е толкова класически, елегантен и ароматен. Произведен от историческите лондонски търговци на вино Berry Bros. & Rudd, спиртната напитка е разработвана две години с д-р Дейвид Клътън - човек, който има докторска степен по джин (да, това съществува). И усилията определно са си стрували.

Прозвището No.3 идва от перфектно балансираното трио елементи на джина: хвойна, цитруси и подправки. Всички те са традиционни отличителни белези на джина, но рядко се съчетават толкова перфектно.

Tanqueray

Свеж, с приятен аромат на хвойна. Съдържа само четири растителни съставки, дестилира се четирикратно и се твърди, че се произвежда по една и съща тайна рецепта още от самото му начало. Напитката е дело на Чарлз Танкерей, който я съдава през 30-те години на XIX век.

Чудесен за приготвяне на коктейли с приятели.

Snowdonia

Хвойната е задължително условие за производството на джин - по закон изсушените плодове на този ароматен храст трябва да са преобладаващата растителна съставка в спиртната напитка. Но не е задължително тя да е преобладаваща. Както е в тази тази лека, свежа уелска бутилка.

С плодов привкус, Snowdonia е нежен към хвойната, като оставя останалите растителни съставки да "говорят". Може да се добави към почти всеки коктейл, но особено добър е в комбинация с мартини.

Hendrick's flora adora

Ароматът му напомня топлото лято - заради вълната от аромати, дължащи се на тайна селекция от сладки цветя.

Модерна класика, произведена в Шотландия, която е най-добре да се сервира, както предлага марката: с няколко листа мента, малини и просто парче краставица.

The Story Wines

Не можем да заминем за Австралия? Но пък вместо това може да посегнем към джина, изпълнен с екзотични растителни съставки, които напомнят австралийската тропическа гора. Дори и да нямаме представа какъв е вкусът на лайм, лимонова мирта или планински пипер, няма как да не се почувстваме пренесени някъде в тропиците под въздействието на интензивните аромати на тази спиртна напитка.

И по-добре да го оставим настрана, ако е време коктейл. Той трябва да бъде главна звезда, а не в поддържаща роля.