Панголините са едни от животните, които най-често стават жертва на автомобилния трафик. Екзотичните бозайници са популярни в Китай и Виетнам, където вярват, че люспите им имат лечебни свойства, а месото минава за деликатес.
И именно панголините са изиграли ключова роля в разпространението на коронавируса - или поне така смятат китайски изследователи.
Учени от Южнокитайския аграрен университет са открили, че щамът на настоящия коронавирус е на 99% идентичен със щам, който заразява и въпросните животни. Според тях те са междинното звено, "прехвърлило" вируса от прилепите на хората.
Източник: iStock
Учените са сигурни, че щамът 2019-nCoV идва от прилепите и след това е предаден на хората от друго животно. Предвид това, че панголините са защитени от закона и търгуването им се случва на полулегални пазари, хипотезата им може и да се окаже вярна.
Предположенията на Южнокитайския аграрен университет още не са минали теста на учени от други институции.
Източник: iStock
Според проф. Джеймс Ууд от Департамента по ветеринарна медицина към Университета в Кембридж резултатите може да такива заради "заразена среда". Според вирусолога Марк Харис от Университета в Лийдс обаче изследването просто трябва да се задълбочи.