Когато си представяме състезателите на Олимпийските игри в Париж 2024 - независимо в коя дисциплина - винаги мислим за сериозно тренирали и супер здравословно живеещи хора с желязно здраве.

Как Юсуф Дикеч накара всички да говорят за него на Олимпийските игри в Париж

Как Юсуф Дикеч накара всички да говорят за него на Олимпийските игри в Париж

Очевдино който си го може....

Оказва се, че сме далеч от истината, защото голяма част от тях страдат от едно и също хронично заболяване. Според скорошно проучване на Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports между 15 % и 20 % от атлетите на Олимпийските игри страдат от астма.

Според същото изследване близо 80 % от спортистите, занимаващи се със спортове за издръжливост, имат заболяване, познато като астма при физически усилия. Подобно на обикновената астма, и тази е свързана с възпаление и стесняване на дихателните пътища.

Снимка 677349

Източник: iStock

Сред симптомите са недостиг на въздух, кашлица, хрипове и стягане в гърдите, които биха могли да доведат до застрашаващо живота състояние. И макар астмата в повечето случаи да е диагностицирана още в детството, тя може да се развие и в по-късна възраст.

Снимка 475913

Източник: iStock

В случая със спортистите усиленото физическото натоварване предизвиква симптомите при девет от 10 човека с астма. ""Ако сте спортист, има два пъти по-голяма вероятност да изпитате състояние, свързано с астма, отколкото ако сте обикновен човек", казва проф. Джон Дикинсън от Университета в Кент пред Euronews.

анкета

Колко златни медала ще спечелят българските спортисти на Летните Олимпийски игри в Париж?

Виж резултати

Нито един 26.3%

Поне един със сигурност 29.3%

Минимум три 24.0%

Няма значение, правят ни горди само с участието си 20.4%

"Когато тренираме, дишаме по-учестено и вдишваме повече въздух. Голяма част от този въздух влиза през устата ни. Докато попадне в дробовете ни, той става по-сух, не е филтриран и не е затоплен", пояснява още проф. Дикинсън.

Снимка 677351

Източник: iStock

Най-засегнати от астмата при физически усилия са колоездачите, бегачите, както и плувците. Последните са в тази графа заради хлора, който вдишват над повърхността на басейните. В повечето случаи те тренират поне по пет часа на ден шест дни в седмицата, пишат още Euronews.