Обикновено се случва така - тръгваме от плажа без загар, но часове по-късно той се "появява" по тялото ни. И се чудим защо се случва точно така.

Слънцезащита и митовете за кожата през лятото, на които да не вярваме

Митовете за слънцето и кожата, на които да не вярваме

Вредите са много по-големи от видимите

Oтговор на въпроса дава скорошно изследване на Университета в Тел Авив. Според него, начинът, по който хората придобиват тен е свързан с начина, по който тялото се опитва да се защити от излагането на ултравиолетовата (UV) радиация, идваща от слънцето или солариума.

Именно ултравиолетово лъчение е причината за загара на кожата. И макар много хора желаят да изглеждат "загорели", това всъщност е знак, че кожата е увредена и се опитва да се възстанови.

Снимка 629089

Източник: iStock

"Човек има два механизма за предпазване на кожата от опасната UV радиация", казва Надав Елкоши, един от авторите на изследването. "Първият механизъм "поправя" ДНК в кожните клетки, увредени от радиацията, докато вторият включва повишено производство на меланин - пигментът, който потъмнява кожата, за да я предпази от бъдещо излагане на радиация."

Елкоши обяснява, че причината, заради която загарът не се появява веднага, още когато тялото е изложено на слънце, е, че "механизмът, който възстановява нашата ДНК има предимство пред всички други системи в клетката и временно потиска механизма на пигментация".

Снимка 629090

Източник: iStock

И едва след като клетките поправят генетичната информация по най-добрия възможен начин, те започват да произвеждат повишно количество меланин.

Съществува погрешно схващане, че тъмният тен е по-безопасният начин за реакция на тялото за разлика от слънчевото изгаряне. Дерматолозите да категорични, че тенът не е здравословна реакция, а е защитен механизъм - той се появява когато са увредени кожните клетки. А подобно увреждане потенциално води както до рак на кожата, а и до образуване на бръчки.

Подобно изследването показва, че не само слънчево изгаряне е доказателство за увреждане на ДНК, а и тенът.

Как да облекчим слънчевото изгаряне

Как да облекчим слънчевото изгаряне

5 съвета на дерматолозите

Експертите са единодушни, че използването на слънцезащитни продукти преди излагане на слънце и повторното им нанасяне на всеки два часа, е добър начин за предпазване на кожата. В допълнение към козметиката може да се носи и защитно облекло, като например дрехи, които имат вградена UV защита, съветват от Yahoo!Life.