Ако държим очите си насочени към олимпийския басейн, може да забележим няколко дръзки синини по гърбовете и ръцете на спортистите. Те бяха ярки на ръката и гърба на италианеца Николо Мартиненги, докато печелеше злато във финала на 100 метра бруст за мъже, в който беше с 0.02 секунди по-бърз от Адам Пийти.
Простено ще ни бъде, ако проявяваме известна загриженост за спортистите, но всъщност синините не са резултат от контузия или някакво нараняване - това произтича от скорошна традиция, която може да бъде обяснена безобидно.
Петната са резултат от древна псевдонаучна практика, наречена вендузна терапия, която придобива популярност сред плувците на последните олимпийски игри.
Източник: GettyImages
Изсмукването се прилага върху кръгли участъци от кожата с помощта на нагрети чаши с цел увеличаване на притока на кръв и облекчаване на мускулната болка.
Практиката привлича особено внимание през 2016 г., когато Майкъл Фелпс се появи с мозайка от обезцветени кръгове по кожата си. Тъй като е особено разпространено в Азия, източни атлети като китаеца Ван Кун го правят поне от 2008 г.
С корени в древната египетска и китайска медицина, клиничните проучвания дават противоречиви резултати относно ефективността на вендузите. Установено е, че може да причинят и множество странични ефекти извън синините, като инфекции например.
Източник: GettyImages
Въпреки това, обикновено се счита за безопасна практика и множество спортисти споделят, че виждат голяма полза.
"Това е по-добро от всички пари, които съм похарчил за каквото и да е друго", казва бившият олимпийски гимнастик Александър Наддур пред USA Today.
Междувременно бившият баскетболист от НБА Кайл Синглър споделя пред Sports Illustrated: "Синините наистина изглеждат по-интензивни от това как всъщност се чувстват, но ползата от тях е наистина огромна."