На всички ни се е случвало да сме под стрес и в подобни ситуации да посягаме към храни, които знаем, че никак не са полезни, но точно те ни се хапват сега. И може да сме сигурни, че не сме единствени, защото за това си има логично научно обяснение.
Учени от Института за медицински изследвания Гарван в Сидни провеждат експерименти с мишки, които доказват, че комбинацията от стрес и т.нар. комфортна храна има свойството да изключва конкретни механизми в мозъка, които отговарят за това да ни уведомят, че сме изяли достатъчно и сме се заситили.
Това влияние има пристрастяващ ефект и така прекомерната консумация на въпросните храни, които са с високо съдържание на мазнини, калории и захар, води до затлъстяване и редица здравословни проблеми.
Източник: iStock
При нормални условия засегнатата област в мозъка - латерална хабенула, реагира при прекаляване с мазнините и изключва реакцията за възнаграждение на мозъка, за да стане по-нататъшната им консумация по-малко приятна и така да си сложим граница.
Но когато сме в условията на хроничен стрес, латералната хабенула не реагира по никакъв начин, когато консумираме прекалено много мазнини. Така експериментите установяват, че мишките продължават да ядат мазните храни очевидно за удоволствие и без това да ги засища.
Друг опит показва, че стресираните мишки имат сериозно предпочитание и към сладките храни, консумацията на които също не води до усещане за ситост при силен стрес. И същото е и при нас, хората.
Източник: iStock
Това откритие е интересно и от еволюционна гледна точка, защото животните в дивата природа нямат лукса да прекалят с храна, богата на мазнини, когато са под някаква заплаха. И техните системи за стрес позволяват използването на енергия спрямо съответните нужди. А да имаш повече енергия в тялото си със сигурност е по-добре, когато става въпрос за оцеляване.
Но при хората рядко ситуациите, водещи до стрес, са на живот и смърт. Въпреки това в организма ни се задействат примитивни механизми за трупане на мазнини и енергия, които надали ще ни бъдат от полза за справяне с предизвикателствата в ежедневието, предава Medical News Today.
Затова учените съветват от време на време да се поддаваме на инстинктите си и да си позволяваме тези храни, които ни карат да се чувстваме комфортно. Но и да не забравяме, че преяждането от стрес е същото като консумацията на алкохол заради стрес - всичко трябва да е в разумни граници. Или да си създадем нов, полезен навик - да ядем плод, вместо сладко, когато не се чувстваме добре. Тогава няма да имаме угризения на съвестта.