Понякога смятаме, че болката е чисто физическо преживяване, резултат от това, че нещо се е объркало или наранило във физическото ни тяло. Всъщност истината е доста по-различна - болката е физическо усещане, но също така е свързана с фактори като нашите емоции и психика.
Тя се влияе дори и от неща, които са извън нас, като времето и атмосферата. Всъщност болката е изключително странно и трудно обяснимо преживяване като цяло - въпреки че е нещо, което почти всяко живо същество на планетата е изпитвало.
Все пак съществува обективна дефиниция. Така според Международната асоциация за изследване на болката определението гласи, че болката е "неприятно сетивно и емоционално преживяване, свързано с действително или потенциално увреждане на тъканите".
Източник: iStock
Въпреки това, някои видове болка нямат никаква връзка с увреждането на тъканите. Невропатичната болка се причинява от увреждане на нервите, а някои болки са чисто психологически.
В края на краищата болката е силно лично преживяване. Защото има психосоциални фактори, които допринасят за нея и които формират индивидуалното ѝ субективно преживяване. Следователно болката е едновременно реакция на нервната система и субективна реакция, според психолозите.
В същността си болката е механизъм за оцеляване, което обяснява защо тя е толкова разпространена. Всички, от пчелите до бозайниците, изпитват този аспект на преживяването и дори е наблюдавано в растителния свят. Тя е знак за предупреждение, че нещо не е наред и в този смисъл е много полезна.
Източник: iStock
И тъй като болката е емоционално и сетивно преживяване, почти всичко, което ни се случва, може да повлияе на начина, по който я усещаме. Включително и моментът от денонощието.
Изследване от 2022 г. успява да идентифицира циркаден (биологичен) ритъм на чувствителността към болката. И установява, че при здрави хора най-болезненото време е през нощта, около 4 часа сутринта, а най-"доброто" - следобед, около 16.
Естественото обяснение на това е свързано с недоспиването - отдавна е известно, че липсата на сън увеличава болката, а добрият сън може да направи чудеса с нея.
Източник: iStock
Но изследователите откриват, че процесите, свързани със съня, са отговорни само за една пета от чувствителността към болка за 24-часов период - четири пъти по-малко от ефекта от циркадния ритъм. И стигат до заключението, че причината болката да е засилена през нощта е заради факта, че първоначално, в своето съществуване, хората са били по-чувствителни през нощта, тъй като е трябвало да се събудят бързо в случай на опасност.
Друго обяснение е свързано с отделянето на определени хормони по различно време на денонощието - сутрин е пикът на кортизол, а вечер отделяме мелатонин. Кортизолът, въпреки че е хормон на стреса, при нормални нива има и противовъзпалителна функция, уточняват от IFL Science.
И не на последно място, "виновник" е и нашият собствен, хитър мозък. Нощта обикновено е идеалното време емоционални преживявания. В тъмнината сме склонни да се концентрираме повече върху усещанията си и да им обръщаме повече, отколкото изобщо е нужно, внимание.