Доскоро липсваха по-задълбочени проучвания, изследващи ефикасността на марихуаната за облекчаване на болка при някои тежки заболявания. Основна причината за това е забраната за използване на растението в повечето страни по света.
Но в последно време вниманието на учените все повече е привлечено от положителното въздействие на марихуаната като средство за облекчаване на болката. Ново проучване в тази област, проведено от израелски учени и специалисти, показва, че може би е време да се преоцени ролята на този вид опиат в медицината.
Според изследването, марихуаната, използвана за медицински цели, не само помага на пациентите с рак при овладяване на болката, но подобрява цялостното качество на живот и осигурява безопасна алтернатива на морфина.
Източник: iStock
При използването на марихуана, пациентите описват 20% спад в болката и 22% намаляване на тревожността. Един интересен резултат от изследването е, че след шест месеца лечение с марихуана, почти половината от 324 пациенти с ракови заболявания, участвали в изследването, са спрели напълно да използват други лекарства за болка.
Традиционно болката, свързана с рак, се лекува главно с опиоидни аналгетици (като морфин), но повечето онколози възприемат лечението с опиоиди като опасно. Така че, наистина съществува необходимост от алтернативни терапии.
Източник: iStock
Макар и марихуаната да не е достатъчно ефективна за силна болка (например следоперативна или при счупена кост), тя е доста ефективна за хроничната болка, която измъчва милиони хора, особено с напредване на възрастта. Освен че е по-безопасна от опиатите, няма вероятност от предозиране и има по-ниска степен на пристрастяване.
Все пак, трябва да се има предвид, че марихуаната може и ефективно да помага за потискане на симптомите на тежки заболявания като рак, но няма лечебни свойства и не трябва да се използва за лечение. Особено пък по собствена инициатива, пише Eat This, Not That.