Най-вероятно поне веднъж ни се е случвало да усетим болежки някъде по тялото при рязко застудяване или продължителни дъждове. Все си казваме, че това е ревматично, но надали с това успокоение си обясняваме на какво точно се дължи болката.
Различни изследвания доказват връзка между времето и хроничната болка. А тя е в резултат на няколко основни фактора.
Промени в барометричното налягане
Когато наближава буря, се наблюдава спад в барометричното (атмосферно) налягане. А когато налягането извън тялото ни спадне, тъканите вътре в тялото се разширяват.
Източник: iStock
В резултат на това сухожилията и мускулите се подуват и притискат околните нерви. И когато това разширяване и свиване се повтаря продължително време, се образува дразнене на нервите и болка.
Влажност на въздуха
Тя има не по-малко значение от налягането, особено при по-възрастните хора над 65 години и тези, страдащи от ревматоиден артрит. А когато високата влажност на въздуха е съчетана с ниски температури, ефектът става двоен.
Това е така, защото студеното време забавя притока на кръв към крайниците, за да поддържа останалата част от тялото топла. А когато мускулите и ставите изстинат, течността около ставите и сухожилията леко се сгъстява, което води до усещане на скованост, предава Eat This, Not That.
Източник: iStock
Как да се предпазим
След всичко, казано до тук, сякаш няма спасение от ревматоидите болки, които са просто бонус към студените месеци. Но не е точно така. Можем да намалим неприятните усещания като носим няколко слоя дрехи, останем активни, правим разтягания и се хидратираме достатъчно.