Швейцарците са прочути с висококачествения си шоколад. А след време като нищо могат и да ни изненадат с иновативен вид, който е също толкова вкусен, но по-здравословен и дори по-екосъобразен.
Наскоро група учени от швейцарския университет Eidgenössische Technische Hochschule Zürich (ETH), известен с това, че цели 32-ма негови възпитаници са носители на Нобелова награда, са открили нов начин за правене на шоколад. Чрез него продуктът се получава хем по-здравословен, хем по устойчив за околната среда, докато в същото време вкусът му е все така неустоим.
В доклад, публикуван в Nature Food, изследователите описват подробно иновативния процес на производство. Различното е, че се използват парченца от какаовото растение, които досега са се изхвърляли.
Източник: iStock
Разработеният метод намира преназначение на неупотребявания, но богат на пектин ендокарп (вътрешен слой) на какаовата шушулка, като го превръща в гел, който може да замени обикновено използваната захар от захарно цвекло.
Така направен, шоколадът ще има по-високо съдържание на фибри - 15 грама, в сравнение с най-разпространения среден клас европейски тъмен шоколад, който има 12 грама. Освен това по-малко ще бъдат и наситените мазнини (съответно 23 грама срещу 33 грама). И всичко това благодарение на допълнителните естествени фибри.
Източник: iStock
"Фибрите са ценни от физиологична гледна точка, защото естествено регулират чревната дейност и предотвратяват прекалено бързото покачване на нивата на кръвната захар при консумация на шоколад", казва Ким Мишра - водещият автор на изследването, цитиран от ETH Zurich.
За наситените мазнини пък той изтъква, че също могат да представляват риск за здравето ни, когато се консумират в големи количества. "Има връзка между повишената консумация на наситени мазнини и повишения риск от сърдечно-съдови заболявания", допълва още той.
Източник: iStock
Особено важно за любителите на сладкото изкушение обаче си остава и добрият вкус. Според учените новият им шоколад изобщо не отстъпва по вкусови качества на вече познатите ни. И това не са само думи, тъй като е било тествано на практика.
Усилията на изследователите обаче не са спрели дори и дотук. След допълнителен анализ те са установили, че ако този нов начин на производство на шоколад бъде приложен, може да се намали необходимата площ земя и това да се окаже по-благоприятно за климата в сравнение с настоящото производство на черен шоколад. А това е важен показател, предвид високите въглеродни емисии, които се отделят в момента при правенето на шоколад.
Колкото и добре да звучи всичко казано дотук обаче, може да отнеме известно време, докато видим шоколада, произведен по този иновативен начин, в магазините. По думите на учените, за да си направи промяната, ще бъде необходимо основно преразглеждане на цялата индустрия, като се започне от производителите на какао. Въпреки сложния път, изследователите вече са направили първата стъпка с подаването на своя патент за "рецептата" им за нов шоколад, пише Food and Wine.