Неведнъж различни специалисти са подчертавали същественото значение на качествения и достатъчен сън за нашето здраве - както физическо, така и психично. По празниците може да ни е било малко трудно да си лягаме и да ставаме по едно и също време, каквито са препоръките, но новата година е един страхотен повод да си обещаем да го правим редовно. Ето и още една причина.

Сънят, събуждането и защо е важно да е по едно и също време всеки ден

Защо е важно да ставаме по едно и също време всеки ден

И каква роля има за съня ни

Според ново изследване, проведено от учени от University of East Anglia, дори един час сън по-малко през нощта оказва значителен ефект върху настроението ни на следващия ден. Така ако си легнем по-късно от обичайното не бива да се изненадваме, че на сутринта нямаме особено желание за нищо.

Чрез анализ на данни от други над 100 изследвания се установява, че липсата на достатъчно сън значително намалява позитивните емоции като щастие и ентусиазъм. Този ефект е най-осезаем при намаляване на обичайното количество сън с четири часа, но дори и по-малко намаляване също оказва въздействие. Междувременно се наблюдава и повишаване на чувството за тревожност и депресия, но този ефект е по-незначителен.

Снимка 647401

Източник: iStock

Учените обясняват, че изводите от изследването са важни, защото все повече хора заявяват, че дори вълнуващи събития като концерти, спортни срещи или излизания с приятели не им носят това удоволствие, както преди. А в подобни случаи човек е склонен към развиване на депресивни състояния, както и на целенасочена самоизолация, с което психичното му състояние значително се влошава, предава Daily Mail.

Изследователите също са категорични, че проблемите със съня, съзнателното стоене до късно вечер или неспането цяла нощ по една или друга причина оказват най-голямо влияние върху емоционалното ни състояние. Според тях обаче събуждането по няколко пъти на нощ, което е често срещано при всички родители, няма подобни негативни ефекти на следващия ден.

Сънят, гневът, раздразнителността и каква е връзката му с тях

Каква е връзката между сън, гняв и раздразнение

Неуспорими доказателства за зависимостта между тях

Доказано е също, че по-малкото количество сън влияе пряко и на реакциите ни в различни ситуации. Изненадващо, намаляването на положителните емоции не е право пропорционално на увеличаването на отрицателните. Това се дължи най-вече на недостига на серотонин, който се отчита.