Не трябва да излизаме от вкъщи, посещението в парковете e забранено, не можем да отидем и на фитнес. Всички тези факти можем да използваме като оправдания, за да забравим съвсем за физическата активност по време на самоизолация. Но това е една от най-големите грешки, които можем да направим.

Световната здравна организация излезе с препоръки за минимален праг на физическата активност, който задължително трябва да поддържаме, за да бъдем здрави. В нея не е задължително да влиза практикуването на спорт - може да е и правене на определен брой крачки, чистене у дома и носене на тежките пазарски торби.

Дори кратките почивки от лежане и седене, по четири-пет минути разходка в стаята или разтягане, подобряват кръвообращението и мускулната активност, намаляват психичното напрежение и болките в тялото. Затова физическата активност трябва да е неизменна част от нашите ежедневни навици, докато сме у дома. 

Снимка 476808

Източник: iStock

Според препоръките на СЗО се нуждаем от поне 150 минути умерена или 75 минути интензивна физическа активност седмично. Възрастните трябва да правят упражнения за подобряване на баланса минимум три пъти седмично. 

Децата до петгодишна възраст се нуждаят от минимум 180 минути на ден активно движение. Децата и юношите между 5 и 17 години трябва да имат поне час на ден умерена до интензивна физическа активност с акцент върху укрепване на костите и мускулите.

Самоизолацията, сънищата и как им влияе стоенето у дома

Как изолацията влияе на сънищата ни

Промяната не е само денем

Разбира се, всякакво движение е по-добре от никакво движение. Ако ни е трудно, започваме с малко на брой и продължителност упражнения, и постепенно увеличаваме. Препоръчително е да планираме физическата си активност за седмицата, като можем да използваме онлайн тренировъчни режими. А ако си имаме и другар в тренировките, успехът ни е гарантиран.