Количеството и качеството на нашия сън са от съществено значение за всички други аспекти от живота ни. Но понякога колкото и да сме уморени, не можем вечер да затворим очи. Или пък сутрин се събуждаме, без да сме отпочинали достатъчно. И очевидно се нуждаем от допълнителна подкрепа, за да си починем качествено. Ето как го правят на различни места по света.
Китай
Ежедневието на китайците е повече от натоварено, затова и се нуждаят от своите малки хитирни, с които да успеят да изключат и да се отпуснат в блажен сън. Според традиционната китайска медицина, накисването на краката в гореща вода е чудесен начин да релаксираме.
Топлината в долната част на тялото помага да изтеглим натрупаната негативна енергия и така в главата ни става много по-спокойно. Изпращат се сигнали към мозъка да се отпусне и заспиваме по-лесно. Към водата, която можем да си напълним в обикновен леген, е добре да добавим морска сол, етерични масла или билки като пелин.
Източник: iStock
Индия
Една от най-важните билки в аюрведа - традиционната индийска медицина, е ашвагандата. Тя се използва от хиляди години за намаляване на стреса и тревожността и подпомага лечението на симптоми, свързани с психичното здраве.
Изследвания доказват, че билката намалява времето за заспиване и подобрява качеството на съня, а оттам и качеството на живота. Намалява и нивата на хормона на стреса кортизол сутрин, което също може да допринесе за влошаване на съня.
Швеция
Шведите имат традиционна напитка, която използват за сваляне на напрежението вечер и като билет за страната на сънищата. Те пият Välling - топла каша с мляко и овес. Тя е не само богата на хранитени вещества и засищаща, но и отпускаща сетивата.
Топлото мляко съдържа съединения, които поддържат здрави цикли на съня - триптофан, магнезий, мелатонин, серотонин. В скандинавската страна са запознати и със свойствата на не толкова популярното месо от лосове. То съдържа голямо количество триптофан, който спомага за качествения сън.
Източник: iStock
Финландия
Тук на почит е сауната, която повишава телесната температура, отпуска мускулите и ни прави сънливи. Освен останалите доказани ползи за здравето ни, редовното използване на сауна вечер преди лягане води до подобрено психично състояние и качество на съня. Важно е само да се хидратираме добре по време на престоя си в нея, предава Healthline.
Централна и Южна Америка
Не всички тук спят така, но е разпространено използването на хамак не само на открито, но и вътре, в спалнята. Проучвания доказват, че люлеещите се хамаци могат да подобрят качеството на нашия сън в сравнение с лежането на неподвижно легло. Дрямката в люлеещо се легло съкращава времето за заспиване и удължава етапа преди дълбокия сън, с което се чувствааме отпочинали за по-кратко време.