Свързваме дремването следобед с режима на малките деца или пък с някои култури на южните народи, в които сиестата е обичайна част от деня. Освен почивка на нуждаещите се от нея обаче, кратката дрямка има и по-голяма полза.
Това показва ново мащабно изследване, което установява връзка между дневната дрямка и по-доброто мозъчно здраве. Или по-точно - защита срещу намаляването на обема на мозъка, което се случва естествено с напредването на годините.
Намаляването е засилено при хора с когнитивни проблеми и неврогенеративни заболявания, които пък могат да са свързани с проблеми със съня. "В съответствие с тези проучвания открихме връзка между редовната дрямка през деня и по-големия общ обем на мозъка, което ни кара да предполагаме, че редовната дрямка осигурява известна защита срещу невродегенерация чрез компенсиране на лошия сън през нощта", цитират учените Guardian.
Източник: iStock
Самото изследване, проведено от специалисти от London Global University и Университета на република Уругвай, се базира данни, събрани от Biobank, от 35 080 човека на възраст между 40 и 69 години. И за пореден път доказва колко важен е сънят за цялостното ни здраве.