Лятото е в разгара си, за някои морската почивка вече е зад гърба им, а на други тепърва им предстои. Е, има и трети, които не могат да си позволят това удоволствие, вероятно за пореден път. И докато на много места в Европа страдат от последиците от свръхтуризма, нови данни на Евростат ни показва колко много хора на континента не могат да си позволят ваканция край морския бряг.

Това са най-евтините дестинации за лятна почивка през 2025 г.

Това са най-евтините дестинации за лятна почивка през 2025 г.

Какво ни съветват от Which?

Често говорим за работещите бедни, а в последните години се очертава още една тенденция - на т.нар ваканционна бедност. Тя се изразява в това хора, които работят на пълен работен ден, да не могат да си позволят поне една седмица почивка далеч от дома.

Оказва се, че това е ситуацията при 15% от работещите хора в Европейския съюз - около 42 милиона души. А този процент не спира да расте за трета поредна година, дори и в най-силните пет икономики на континента. И така все повече хора са принудени да се откажат от желаната и заслужена почивка, за да могат да покрият други разходи, които също непрекъснато растат - за битови сметки, храна, лекарства и други.

Най-висок процент на хората, които не могат да си позволят почивка, има в съседката ни Румъния - цели 32%. След това е Унгария с 26%, а на трето място е именно България с 24%. В Португалия и Кипър 23% от работещите не могат да си позволят почивка, а в Словакия - 22%. Най-ниски проценти има в скандинавските страни, които винаги са се славели с висок стандарт на живот. В Чехия, Австрия и Белгия също процентът е под 10.

И така най-малкото, което би трябвало да могат да си позволят работещите европейци след цяла година усилен труд, за немалка част от тях се превръща в непосилен лукс. Оказва се, че и невинаги по-високите доходи означават по-лесно осигуряване на лятната ваканция.

Хем работим, хем не можем да почиваме

Източник: iStock

Хем работим, хем не можем да почиваме

Например в Ирландия, където имат едни от най-високите нетни доходи в Европа, процентът на хората, които не ходят на лятна почивка, остава сравнително висок. В другата противоположност пък е Словения, където доходите са подобни на тези в страните, където хората се затрудняват да отидат на почивка, но процентът на тези, които не го правят, е сравнително нисък, пише Euronews.

Кой определи България за "Майорка на Черно море"

Кой определи България за "Майорка на Черно море"

И така ли е наистина

България пък е от страните с най-ниските доходи в Европа и те пряко кореспондират с невъзможността на близо 1/4 от населението да си позволи лятна ваканция. Е, това може да ни не изглежда факт, съдейки по хилядите коли, които се насочват към Гърция, както и с резервациите в хотелите по родното Черноморие, но фактите са си факти.