Дори да не тренираме във фитнес или конкретен спорт, много важно за здравето ни е всеки ден да се движим достатъчно - най-вече да ходим, дори да не правим препоръчителните 8000 крачки. 

Точно колко крачки на седмица удължават живота ни с три години

Точно колко крачки на седмица удължават живота ни с три години

По-малко, отколкото предполагаме

Именно ходенето е най-ефективният и лесен начин за поддържане на форма. Според данни на учени, се нуждаем от поне 30 минути дневно, дори да не са наведнъж. За всеки 2000 крачки, които извървим, рискът от сериозни заболявания като сърдечно-съдови и рак намалява с 10%, като максимум ползи получаваме от 8000-10000 крачки. От тях получаваме и незаменими ползи за психичното ни здраве като подобряване на настроението и намаляване на депресивните и тревожни състояния.

Важно е обаче не само колко на брой крачки правим, но и кога. Тук основната дилема е дали да бъде преди или след хранене. И в двата случая имаме ползи, но ето по какво се различават те.

Снимка 680242

Източник: iStock

Разходка преди закуска

За някои движението преди закуска е най-добрият начин да подсилят метаболизма и да помогнат на тялото си да гори повече калории през целия ден. Именно това е и основната причина да не пропускаме тази ранна разходка, която цял ден ще ни носи ползи и ще ни гарантира по-добро усвояване на хранителните вещества и по-лесно горене на калории.

По-бързият метаболизъм е свързан и с по-високи нива на енергията през целия ден, защото те зависят и от усвоените приети вещества. Така ще се чувстваме и ще бъдем по-ефективни и по-лесно ще се справяме с всички предизвикателства - и физически, и психически. По-лесно ще забравим и за умората, дори да не сме се наспали много добре през нощта.

Според изследване на учени от Nottingam Trent University, хората, които тренират или поне се разхождат на празен стомах, изгарят до 70% повече калории от тези, които извършват физическа дейност два часа след хранене. А ако излезем за кратка разходка, преди да закусим, това ще регулира и циркадните ни ритми и ще ни зареди със сутрешна доза витамин D, който ни е необходим през целия ден, обяснява Times of India.

Снимка 680241

Източник: iStock

Разходка след закуска

Ако няма сила, която да ни накара да излезем да се разхождаме, преди да сме си хапнали хубаво, то тогава трябва да имаме предвид, че това също има своите не по-малко важни ползи. На първо място е подпомагането на храносмилането, с което идва и по-доброто усвояване на полезните вещества от консумираната храна, както и намаляването на неприятните усещания като подуване и газове.

Също така движението след закуска ще ни помогне да предотвратим възможни резки скокове и спадове в нивата на кръвна захар, които не са полезни за организма и се отразяват както на енергията, така и на настроението ни. Намалява се и риска от развитие на диабет, защото се стимулира инсулиновата чувствителност.

Освен кръвната захар, се стабилизира и кръвното налягане, което намалява риска от развитие на заболявания на сърдечно-съдовата система, както и от животозастрашаващи състояния като инсулти и инфаркти.

Стресът, болките в тялото, проблеми със съня и признаците, че имаме нужда от движение

Признаците, че се нуждаем от повече движение

Когато тялото ни дава сигнали

И изводът, който можем да направим е, че движението винаги е полезно и винаги е по-добре да присъства като задължителна част от деня, дори да е когато намерим време за него.