Лятото е времето на пресните подправки и билки. Един от начините да ги оползотворим и съхраним за по-дълго е, като ги превърнем в песто.

Как да имаме свеж босилек в саксия през цялото лято

Как да имаме свеж босилек в саксия през цялото лято

Основните правила, които да спазваме

Самото име "песто" произлиза от италианската дума за "смачкан", тъй като традиционно се приготвя чрез стриване в мраморно хаванче с дървено чукало. Резултатът е кремообразен сос с богат аромат.

Въпреки че най-разпространеният вариант песто е с босилек, можем да експериментирате с различни зелени подправки като див чесън, кориандър, естрагон, магданоз, мента.

Гладка и богата текстура

Източник: iStock

Гладка и богата текстура

Тук обаче следва рецептата за класическо босилеково песто, а съвсем скоро ще споделим и алтернативни видове с други билки.

Песто ала Дженовезе

Необходими продукти:

2 средни скилидки чесън (около 10 г)

2 с.л. кедрови ядки (около 30 г)

85 г свежи листа от босилек (около 4 чаши)

Морска сол на вкус

21 г настъргано пармиджано реджано (около 2 с.л.)

21 г пекорино Fiore Sardo (около 2 с.л.)

175 мл екстра върджин зехтин

Начин на приготвяне:

  • В хаванче стриваме чесъна до гладка паста. Добавяме кедровите ядки и продължаваме да стриваме, докато се получи лепкава и леко зърнеста смес.
  • Прибавяме босилека на части, като всеки път добавяме щипка сол - тя действа като абразив и подпомага стриването.
  • След като листата са напълно смачкани, прибавяме двата вида сирене. Постепенно наливаме зехтина, като го втривате с чукалото, докато се получи гладък кремообразен сос.
  • Сервирате веднага с паста или да съхраняваме пестото в буркан с тънък слой зехтин отгоре. Така може да издържи няколко дни в хладилника.
Готово веднага за добавяне в паста

Източник: iStock

Готово веднага за добавяне в паста

Ако не открием пекорино Fiore Sardo, можем да го заменим с Romano, но тогава трябва да добавим още една супена лъжица пармиджано. Ако пък ползваме кухненски робот за смилането, поне стъпката със зехтина трябва да направим на ръка, съветват от Serious Eats.