В летните жеги трябва да пестим не само собствената си енергия, но тази и на растенията, които гледаме. Когато имаме цветя, които ни радват с цъфтежа си например, можем да го удължим с една просто техника.

Красивите цветя, които вече не трябва да садим в градината си

Красивите цветя, които вече не трябва да садим в градината си

Да, отново е свързано с глобалното затопляне

Това е премахването на прецъфтелите цветове. Чрез този метод не просто се подобрява външния вид на растението, но и се удължава периода на цъфтеж, като се стимулира и повторно цъфтене.

Премахването на прецъфтелите цветове има други ползи - пренасочва енергията от образуване на семена към растеж на корените и нови листа. Освен това се предотвратява неконтролираното разпространение на семена.

Гайлардия

Източник: iStock

Гайлардия

Кога трябва да го правим?

Реално можем да приложим този метод през целия вегетационен период на растението - от пролетта до есента. Премахват се цветове, които са загубили свежия си вид. Честота зависи от вида на растението и метеорологичните условия - при по-влажно и прохладно лято цветовете издържат по-дълго. Какъвто не е случаят със сегашното...

Ехинацея

Източник: iStock

Ехинацея

Как точно да премахнем прецъфтелия цвят?

При повечето едногодишни цветя отрязваме увяхналото цвете със стебло под него до мястото, където се вижда нова странична пъпка или лист. Ако няма пъпка, се реже до най-близкия страничен лист.

Маргаритки

Източник: iStock

Маргаритки

Доста цветя реагират добре на този метод, като образуват нови странични цветове. Ето някои от най-популярните видове цветя, които се облагодетелстват от премахването на прецъфтелите цветове:

Дамско сърце

Флокс

Делфиниум

Лупина

Градински чай

Маргаритка

Ехинацея

Гайлардия

Кореопсис

Астилбе

Делфиниум

Източник: iStock

Делфиниум

Редовното премахване на прецъфтелите цветове има още една полза - действа терапевтично и е прекрасно средство срещу стрес, пишат Fine Gardening.