Португалия, водещият световен производител на корк, намира нови приложения за материала, които варират от обувки до мебели, тъй като търсенето на коркови тапи за винени бутилки намалява.
Производителите подчертават екологичните свойства на корка, който е лек, рециклируем, водоустойчив и огнеустойчив, за да насърчат използването му в различни условия. Коркът се получава чрез отстраняване на кората от коркови дъбови дървета на всеки девет години чрез внимателен процес, който позволява на дървото да се регенерира и расте, което прави индустрията естествено устойчива.
Материалът има "отрицателен въглероден отпечатък, защото идва от дърво, което улавя CO2 ден и нощ", казва пред AFP Антонио Риос де Аморим, главен изпълнителен директор на най-големия производител на корк в света Corticeira Amorim.
Източник: iStock
"Стремежът към диверсификация идва, когато глобалните продажби на вино намалява, намалявайки търсенето на коркови тапи за вино, които отдавна се сблъскват с конкуренцията от по-евтини пластмасови тапи и капачки на винт", казва още Аморим, чиито предци са основали Corticeira Amorim преди 154 години в северното село Мозелос, на около 30 километра южно от втория град Порто.
От дрехи до мебели
Благодарение на клетъчната структура на корка, материалът е еластичен и силно непропусклив, което го прави подходящ за изработка на обувки, както и за вратовръзки, панталони и други дрехи. Дизайнерите на мебели също са все по-привлечени от материала. Британският дизайнер Том Диксън го нарича "материал-мечта" и представя гама от мебели от тъмен корк, включващи маси, табуретки и рафтове, използващи корк от Португалия.
Източник: iStock
Метрото в Лисабон през 2020 г. замени платнената облицовка на всички седалки на своя влаков парк с корк, който се оказва по-лесен за поддръжка материал. Строителите са привлечени от материала поради неговите уникални топлоизолационни и звукопоглъщащи свойства. Коркът също си проправя път в Космоса. Използва се в термично защитно покритие на ракети-носители, поради устойчивостта си на силни промени в температурата.
Източник: iStock
Производството на тапи за винени бутилки обаче остава основната дейност за корковата индустрия в Португалия, в която работят около 8000 души. Corticeira Amorim произвежда около шест милиарда коркови тапи за винени бутилки годишно, почти всички за износ главно за Чили, Франция и Съединените щати. Бизнесът представлява 70 процента от световния пазарен дял за коркови тапи и отчита продажби от 985 милиона евро през 2023 г.
Традиционни методи
Коркът се произвежда от кората на корковия дъб (Quercus suber), който се среща в страните от средиземноморския басейн. Португалия е дом на около една трета от общата площ в света, посветена на това дърво - повече от всяка друга страна - и представлява почти половината от световните доставки на корк.
Източник: iStock
Плантации има и във Франция, Испания, Италия. Алжир, Мароко и Тунис. В провинция Рибатехо, на около 80 километра източно от Лисабон, корковите дъбове се простират докъдето ни стига окото. Кората се премахва от дървото през лятото, като се използват традиционни методи, предавани от поколение на поколение. Това е много прецизна техника, която отнема няколко години, за да се усвои, като се полагат големи грижи, за да не се повреди дървото.
Източник: iStock
След това кората се транспортира до фабриките на Corticeira Amorim в северната част на Португалия, където се обработва с пара, нарязва се на по-малки парчета и след това се подава в машини, които правят тапи.
Опазването на корковите дъбове е от решаващо значение за Португалия, която ги превръща в защитен вид, тъй като са необходими средно 40 години, за да започне едно дърво да произвежда корк, който да се използва от производителите на коркови продукти след това.