Мравките може да са изключително дребни създания, но науката не един и два пъти е доказвала, че те са също толкова ценни за нас, хората, и са изключително адаптивни.

Мравки и новото изследване, което показва броят им в световен мащаб

Колко мравки има по света

Нека броенето започне... сега

Поредното доказателство за това е изследване на учени от University of Oxford в САЩ, което показва, че майките, наричани още царици, са склонни към канибализъм.

Проучванията, публикувани в Current Biology, са показали, че ако при новоизлюпена черна градинска мравка се наблюдава излагане на патоген, който може да се окаже заразен и смъртоносен за цялото гнездо, майката няма да го позволи. Тя или ще изхвърли заразените ларви и малки мравки, или ще ги изяде.

Снимка 685763

Източник: iStock

Това действие учените наричат хигиенен канибализъм и той спира разпространението на инфекции както в останалите ларви, така и в самата майка. Освен това, когато царицата е изяла подобни заразени ларви или малки мравки, тя се снабдява с повече енергия, за да снесе още яйца.

Снимка 685764

Източник: iStock

"Цариците създават своите колонии сами и по същество гладуват, за да отгледат първите си работници", казва Фин Бизъл, пише ScienceAlert. "Майките, които произвеждат най-много работници, имат най-добри шансове за оцеляване, така че възможността да ядат и рециклират заразените ларви обратно в производството на пило означава, че не се губят ценни ресурси", допълва още той.

Мравките, formica fusca и новото изследване, което показва, че могат да откриват рак

Могат ли мравките да "надушват" рак

Интересно ново откритие

Подобни канибалистични наклонности обаче не се наблюдават сред работниците във вече установени колонии. Изследването е показало, че майките са склонни да жертват до 92% от инфектираните ларви. Любопитното е, че цариците, които проявят подобен тип канибализъм при черните градински мравки, могат да снесат до 55% повече яйца следващия път.