Още преди пандемията светът постепенно свикваше с идеята за дигиталните номади - хора, чиито професии им позволяват да работят от всякъде, стига да разполагат със стабилна интернет връзка.
Като всяка популярна тенденция, свързана с пътуване, и тази обаче успя да се отрази както позитивно, така и негативно на дестинациите, станали притегателна точка. За дигиталните номади в Европа това се оказа Португалия.
Иберийската държава беше предпочитана от работещите от разстояние заради ниските наеми, благоприятния климат и богатия културен живот. Всичко това доведе до 16 хил. дигитални номади, които да прибавим към обичайните около 6 мил. туристи на година в Португалия.
Източник: iStock
Заради факта, че номадите имат значително по-големи доходи от местното население, в страната започна да страда от по-висока инфлация, а наемите в градовете се вдигнаха.
Затова и Португалия обмисля премахването на визата за дигитални номади, която изискваше всеки кандидатстващ да изкарва поне 3280 евро на месец. За сравнение минималната работна заплата в страната е 957 евро (в съседна Испания тя е 1323 евро, а в Люксембург - 2571 евро).
Източник: iStock
Друга мярка е премахването на фиксираната ставка върху данъка на живеещите и работещите чужденци в страната. Дали тези действия ще са в полза на Португалия тепърва ще се разбере, но някои критици смятат, че по-добрият вариант е дигиталните номади да бъдат насочвани към по-малко популярни зони от Лисабон като например Алгарве и Мадейра, пишат Euronews.