Всеки, който практикува тичане за здраве, е наясно, че най-важната част от екипировката за тази дейност са обувките. Те трябва да са удобни, съобразени с терена и климатичните условия... и да не са прекалено износени.

Тренировката, с която горим най-много калории

Тренировката, с която горим най-много калории

За да постигнем по-лесно целите си в отслабването

Как да познаем, че маратонките ни за бягане вече са за хвърляне? Широко прието схващане е, че животът им се простира някъде между 500 и 800 избягани километра. Едва ли са много хората обаче, които засичат колко са избягали обувките им.

Опитните бегачи дават няколко съвета за това как да разпознаем, че маратонките ни вече не се представят на ниво. И първият е логичен - просто усещаме, че не се представяме толкова добра, колкото сме свикнали.

Снимка 547747

Източник: iStock

Причината за това се крие в материалите, от които са изработени повечето обувки за бягане. Топ атлетите обикновено ползват такива с подметки от карбонови нишки и ги пазят за важните си състезания, като тренират с по-обикновени.

Изследване на Университета на Кънектикът пък показва, че и по-"обикновени" маратонки за тичане започват да стават по-малко комфортни с километрите. Специално за популярния модел Nike Pegasus смяната трябва да дойде между 160 и 240 км.

Снимка 491335

Източник: iStock

Травмите при бягане са друг фактор, който да вземем предвид, ако смятаме, че е време за нови маратонки. Ако те зачестят, очевидно обувките ни не са на ниво. Любопитно е, че по-рядко страдаме от травми, ако сменяме поне два чифта маратонки за тичане, а не бягаме с един и същи чифт в продължение на много седмици.

Дали обувката ни дава усещане за комфорт е последният и също логичен фактор. Повечето бегачи се приземяват на петата си - постоянният натиск в тази зона на обувката кара материалът на подметката да се втвърди, като това настъпва след 160 избягани километра, пишат Science Alert.