Диета с високо съдържание на въглехидрати от ориз, живовляк, маниока и царевица, с малко количество дивеч и риба, плюс около шест часа упражнения всеки ден, е дала на хората от Цимане от боливийската Амазонка най-здравите сърца в света. Това обаче е живот, който не всеки би избрал.
Цимане живеят в сламени колиби без електричество или модерни удобства. Животът им минава в лов, който може да продължи над осем часа, търсейки диви елени, маймуни или тапири, разчиствайки големи площи от гора с брадва или събирайки горски плодове. Но в резултат на този прединдустриален начин на живот, Цимане почти нямат втвърдяване на артериите. Както отбелязва Guardian, инфарктите и инсултите, най-големите убийци в САЩ и Европа, са почти непознати за тях.
Цимане всъщност получава повечето от калориите си от въглехидрати. Храни като живовляк, маниока, ориз и царевица съставляват близо 70% от диетата им. Този тип диета се ражда по необходимост в Амазонка, тъй като храната, отглеждана от тях, е по-сигурна, особено по време на лош ловен сезон. Както можем да си представим, храната там не е преработена или рафинирана, липсват добавени захари или сол.
Напълно естествените въглехидрати са основата храна на Цимане със здраво сърце, заедно с около 15% мазнини и 15% протеини. Освен това диетата осигурява два пъти повече фибри от стандартната американска диета, според статия в медицинското списание Lancet. Културите, които отглеждат, съдържат много микроелементи като селен, калий и магнезий. Периодичното гладуване е част от културата, не защото е модерно, а поради недостига на храна. Почти през цялото си будно време Цимане стоят или ходят.
Ако ловците си извоюват месо, те наистина са работили за него, изминавайки над 18 километра в продължение на часове. И традиционното земеделие и търсене на храна, извършвано предимно от деца и жени, също е целодневна работа. Средно Цимане прави около 17 000 стъпки на ден. Въпреки че има толкова много съвети, които всички получаваме относно оптималните видове упражнения - кардио, високоинтензивни интервални тренировки (известни още като HIIT), тренировки за съпротива, тези с най-здравите сърца в света са постоянно активни, но не и прекалено интензивни. И почти никога не седят.
Цинаме имат график за почивка, който се основава изцяло на светлината. Веднага щом слънцето залезе, хората се оттеглят в колибите си и в рамките на половин час заспиват. Около девет часа по-късно с първите слънчеви лъчи племето се събужда, за да започне още един ден на лов, събиране на храна и игра на футбол. Социалната структура на Цимане е силна, с много смях, разговори и споделяне. Няма съмнение, че тази социализация и липсата на самота предпазват и от сърдечни заболявания, както доказват и безброй проучвания по света.
Както отбелязва CNN, има още един фактор, донякъде уникален за Цимане и това са паразитите. Почти всеки, който живее там, има някаква паразитна инфекция като анкилостома, аскарида или лямблия. В известен смисъл Цимане съжителства с тези паразити през по-голямата част от живота си. Да, това звучи отвратително, но всъщност точно така сме живели ние, хората, през почти цялото си съществуване преди години.
И като се има предвид, че толкова много хронични заболявания, включително сърдечни, често се възпламеняват или влошават от нашата собствена имунна система, възможно е паразитите в телата на Цимане да помогнат за регулирането на имунната им система и защитата на сърцата им.
Вероятно скоро няма да излезем и нарочно да се заразим с паразити, но е възможно нашите самоналожени хигиенни мехурчета понякога да ни вредят повече, отколкото предполагаме. Все пак хората с най-здравите сърца в света не се страхуват да се изцапат малко.