На всеки се е случвала, а за някои дори е ежедневие - хапването на крак на път за офиса или пък набързо хранене пред компютъра, при което дори не забелязваме какво точно ядем. Бързото хранене обаче има редица негативни последици върху организма ни.

Храните, които никой гастроентеролог не яде

Храните, които никой гастроентеролог не яде

Ето защо

Газове

Когато се гледаме да хапнем бързо, поглъщаме и излишни количества въздух. Резултатът е подут стомах, дискомфорт, усещане за тежест и дори болка в стомаха. Нормалното количество газове в храносмилателния ни тракт е около 200 мл и всяко количество над тях води до неприятни усещания и нужда да се освободим от него.

Снимка 678248

Източник: iStock

Недостатъчно сдъвкване на храната

Когато бързаме да се нахраним, обикновено не дъвчем достатъчно добре и дълго храната, която попада в стомаха недобре смляна. Това пък затруднява стомашните сокове в смилането й и отново ни кара да се чувстваме тежки. Ензимите в устната кухина също нямат достатъчно време, за да помогнат за разграждането й.

Липса на усещане за ситост

Два са хормоните, които регулират колко гладни или сити се чувстваме - грелинът стимулира усещането за глад, а лептинът - за ситост. Когато видим, помиришем и започнем да ядем храната си, на лептина му трябват 20-30 минути, за да започне да работи. Бързото хранене ни кара да погълнем повече храна за по-кратко време и отново да се усещаме гладни.

Снимка 678246

Източник: iStock

По-сериозни последствия

Освен горните неприятни, но не толкова драматични ефекти от бързото хранене, съществуват и по-сериозни. Като например предпоставка за сърдечно-съдови заболявания, повишени нива на триглицериди и повишен риск от развитие на метаболитен синдром, пишат Conversation.