Както гласи заглавието на един филм - някои го предпочитат горещо. И тук имаме предвид храната, а не нещо друго. Лютото всъщност е доста предпочитана добавка към храната на много хора по света. Само в САЩ например близо три четвърти от американците казват, че обичат люто, според проучване от 2022 г.
Въпреки че пикантната храна се харесва обаче тя също така може да бъде и опасна. Документирани са случаи, в които през 2018 г. мъж се озовава в болница с мъчително главоболие след като е консумирал чушка Каролина Рийпър, както и друг, който пък е получил разкъсване на хранопровода си. Може би най-често срещаният, но отново не съвсем безобиден неприятен ефект от яденето на люто, са болките в стомаха.
Пикантната храна обаче далеч не бива да се свързва само с дискомфорт и болка. Тя всъщност може да бъде полезна за организма ни. Ето кои са добрите новини за лютото и за какво все пак трябва да внимаваме, когато го добавяме към храната си.
Източник: iStock
Според изследвания, обобщени от учените през декември 2022 г. яденето на пикантна храна има връзка с дълголетието. И по-точно - хората, които ядат люто почти всеки ден имат 14 процента по-висок шанс да надживеят тези, които ядат люто по-рядко от веднъж седмично.
Освен това включването на пикантна храна в менюто ни помага да намалим риска от рак, сърдечни и респираторни заболявания.
Капсаицинът, който се съдържа в лютите чушки, пък има противовъзпалително и дори обезболяващо действие. Според друго проучване от юли 2022 г. съединението може да повлияе на невротрансмитерите, които изпращат сигнали за болка към мозъка. Затова и капсаицинът често е съставка в лекарства за локално приложение, които лекуват болка и артрит.
Ползите от яденето на люто обаче не свършват дотук. Те включват още подобряване на чревния микробиом, ускоряване на метаболизма, както и по-нисък индекс на телесна маса. Наред с това пикантната храна може да има благоприятен ефект и върху високото кръвно налягане.
Източник: iStock
От друга страна някои изследвания доказват и негативни ефекти от пикантната храна. Установено е например, че има връзка със завишени нива на LDL ("лошия") холестерол, както и с повишен риск от затлъстяване.
Докато някои хора могат да се наслаждават на лютото без проблеми, то при други то причинява храносмилателен дискомфорт, а в някои случаи и по-сериозни неприятни реакции. По-чувствителните стомаси могат да усетят болки в корема или гърдите, главоболие, да получат пареща диария или повръщане.
Източник: iStock
Виновникът в тези случаи отново е капсаицинът, който обикновено причинява стомашно-чревни проблеми, когато е консумиран в по-големи количества, тъй като тогава се абсорбира с по-голяма ефективност в стомаха и горната част на тънките черва.
Не е за пренебрегване и предупреждението на здравните експерти, че пикантните храни са свързани с развитието и влошаването на синдрома на раздразнените черва, както и възпалителни заболявания на червата. Освен това лютото може да доведе и до езофагит, което представлява възпаление на хранопровода, а също и гастроезофагеална рефлуксна болест.
Предвид всички позитивни и негативни ефекти, учените все пак уточняват, че всеки човешки организъм реагира различно на пикантното. За малките деца обаче със сигурност е препоръчително да избягват люто, тъй като те имат по-чувствително небце и храносмилателна система, пише Everyday Health.