Яйцата отдавна са си спечелили репутацията на една от най-питателните храни. Имат и предимството да се приготвят по доста различни начини, както и да влизат и в състава на доста разнообразни ястия. Именно използваните техники и добавени съставки обаче могат да направят някои яйца по-здравословни от други.

Как да направим "варени" яйца в еър фрайър

Как да направим "варени" яйца в еър фрайър

Още една интересна рецепта

Ето кои са най-често използваните методи за приготвянето им, колко здравословни са в сравнение с останалите, както и няколко допълнителни хитрини, с които да запазим максимално хранителните им стойност и качества.

Пържени / бъркани яйца

За да приготвим яйца на тиган, винаги е нужна някаква мазнина, най-често използвани са маслото или олиото. И двата варианта обаче съдържат голямо количество наситени мазнини, които са вредни за здравето.

Снимка 686748

Източник: iStock

Максимално здравословни бърканите яйца могат да бъдат, ако ги приготвим във възможно най-малко мазнина, която е препоръчително да бъде масло от авокадо или маслиново масло.

Варени яйца

Стига да сме ги приготвили предварително, твърдо сварените яйца са един от най-бързите и удобни начини да ги похапваме. Освен това са и сред най-здравословните, тъй като не използваме мазнина.

Снимка 686749

Източник: iStock

Не е за подценяване също, че варените яйца обикновено са по-засищащи, тъй като част от тях не може да се изпари, както се получава при пържените яйца например.

Поширани (или забулени) яйца

Те действително са по-трудни за приготвяне от всички останали, но може да улесним задачата, като добавим малко количество оцет към водата, в която пускаме яйцата.

Снимка 686750

Източник: iStock

Подобно на варените, за пошираните (или забулени) яйца, не е нужно да използваме мазнина, което ги прави по-нискокалорични от приготвените на тиган. Предимство е също така, че не са изложени на толкова висока температура, като при пърженето.

Печени яйца

Макар и не толкова популярни като гореспоменатите методи за приготвяне, печените яйца могат да бъдат един семпъл и здравословен начин да ги похапваме. В гювеч, фритата или друг вид запеканка, яйцата могат да се комбинират с различни зеленчуци и освен още по-вкусни, стават и по-полезни. Единствено е добре да внимаваме с количеството мазнина, която добавяме преди да ги бутнем във фурната.

Снимка 686751

Източник: iStock

Когато приготвяме яйца и искаме да запазим хранителните им качества, за да извлечем максимално полза от консумацията им, е полезно да имаме предвид няколко неща.

Препоръчително е да ги готвим на по-ниска температура, защото така не само се запазват хранителните им вещества, но и избягваме образуването на потенциално вредни съединения.

Добре е да изберем по-здравословен вид мазнина, като маслиново масло, масло от авокадо или вече по-разпространеното и у нас гхи. С тях нивата на наситени мазнини ще останат по-ниски. Употребата на сол също е полезно да сведем до минимум.

И не на последно място, важно е с какви други продукти комбинираме яйцата. Най-здравословно е да заложим на богати на хранителни вещества храни, каквито са зеленчуците. Билките и подправките също не са никак излишни, тъй като подобряват цялостния вкус.

Защо да не пържим яйцата в масло

Защо да не пържим яйцата в масло

И коя е най-добрата мазнина, която да използваме

Предвид всичко това, варените и пошираните яйца си остават най-здравословни, пише Real Simple. Според правилото, колкото по-семпло приготвени са, толкова повече те запазват хранителните си вещества. Въпреки това, от време на време можем да разнообразим с пържени или печени яйца, като за да останат максимално полезни, трябва да бъдем по-пестеливи с мазнината.