Кокосовата палма - това екзотично, често срещано в тропиците дърво, ражда един от най-вкусните плодове - кокосът. А него освен че го хапваме с удоволствие, извличаме също така кокосова вода и дори мляко, масло и сметана.
По-конкретно кокосовата вода и кокосовото мляко са две особено вкусни със своята сладост напитки, които са сякаш още по-примамливи през лятото. И макар че и двете идват от кокос - и по-точно от ядливата част на плода, те все пак се различават - както по вкус, така и в хранителните си качества, и полезните си свойства.
Какво представлява кокосовата вода
Кокосовата вода е сладка, полупрозрачна течност, която може да се пие директно от млади, зелени кокосови орехи. Тя се среща естествено в плода, като при неговото узряване започва да се втвърдява, за да образува ядливата кокосова вътрешност. Дори и след процеса на зреене обаче в кокоса все още може да се намери кокосова вода.

Източник: iStock
Какво представлява кокосовото мляко
За разлика от кокосовата вода, кокосовото мляко е преработен продукт. Прави се от настъргана вътрешност на зрели, кафяви кокосови орехи, която се вари във вода. След това сместа се прецежда, за да се отстранят всички твърди остатъци.
Количеството вода, използвано за приготвяне на млякото, определя неговата консистенция. И докато по-рядкото кокосово мляко се използва предимно като заместител на животинското мляко, гъстото обикновено служи като сгъстител за сосове, както и в традиционни рецепти в разнообразни индийски и югоизточноазиатски ястия.

Източник: iStock
Какви са разликите в хранителните им качества
Предвид че са две различни напитки с различно приложение, кокосовата вода и кокосовото мляко имат и различни хранителни качества.
Като за начало, кокосовата вода е нискокалорична напитка, за разлика от кокосовото мляко, което има с около 12 пъти по-висок брой калории.
Що се отнася до състава им, не е изненадващо, че кокосовата вода съдържа предимно вода (около 94%) и въглехидрати, докато на практика ѝ липсват мазнини и протеини. Кокосовото мляко пък съответно има по-малко количество вода (около 50%), а мазнините са преобладаваща част от състава му.

Източник: iStock
Въпреки това, двете напитки все пак имат някои сходства по отношение на витамините и минералите. Така например кокосовото мляко има по-високо съдържание на фолат и манган, докато кокосовата вода е с по-високо съдържание на натрий.
Кои са плюсовете и минусите от консумацията им
Както кокосовата вода, така и кокосовото мляко, имат ползи за здравето. Но също така е добре да имаме предвид и някои особености.
Едно от основните качества на кокосовата вода е възстановяването на загубени електролити в организма (например по време на тренировка), като натрий, калий, магнезий и калций. Освен това учените предполагат, че консумацията ѝ може да помогне за понижаване на оксидативния стрес, нивата на кръвната захар и гликирания хемоглобин A1c. И не на последно място, потенциално може да благоприятства здравето на сърцето, като понижава холестерола, триглицеридите и LDL (лошия) холестерол, докато в същото време повишава нивата на HDL (добрия) холестерол.

Източник: iStock
Колкото до кокосовото мляко, въпреки че около 89% от съдържанието му на мазнини са наситени, има проучвания, които показват, че то не оказва вредно въздействие върху липидните профили в кръвта. А това се дължи на съдържанието на средноверижни триглицериди (MCT), които дори могат да подпомогнат загубата на излишно тегло и мазнини.
Макар че нивата на калий в кокосовата вода могат да помогнат за понижаване на кръвното налягане при хора с хипертония, тези с бъбречни заболявания е добре да внимават какви количества приемат. Причината е, че нарушената бъбречна функция често води до повишени нива на калий в кръвта, заради неспособността на бъбреците да извеждат калий. А натрупването на този минерал може да има вредни ефекти.
От друга страна, въпреки че съдържанието на средноверижни триглицериди в кокосовото мляко може да има благоприятен ефект върху отслабването, то все пак е висококалорична напитка. И за да не самосаботираме усилията си в свалянето на излишно тегло, е добре да ограничим консумацията му.
Освен това не бива да забравяме да проверяваме списъка със съставките както на кокосовата вода, така и на кокосовото мляко, които купуваме. Препоръчително е да не пием такива с добавени захари, за да избегнем риска от развитието на диабет тип 2 и затлъстяване, пише Healthline.