В големите вериги магазини за хранителни стоки може да намерим всичко - от неща до първа необходимост, до дрехи и играчки. Включително и различни видове алкохол, в това число и вино - при това на значително достъпни цени. Повечето от тези търговци на дребно дори предлагат собствени бутилки с частна марка.
Експертите, разбира се, препоръчват виното да се пазарува в по-малки специализирани магазини, тъй като персоналът е по-компетентен, а селекцията е по-еклектична. Но избирането на напитката в магазина за хранителни стоки има своите предимства: достъпност и удобство. Пък и в крайна сметка, там може да открием истински скрити "съкровища" в огромното море от вина - особено, ако следваме съветите на експертите сомелиери.
Етикетът
Според сомелиерите колкото повече подробности включва етикетът за това откъде идва гроздето, как се добива или кой произвежда виното, толкова е по-добре. Спецификата на етикетите е добър показател за качество. Ако просто пише "червено вино", без повече обяснения, това определено е предупредителен знак.
Източник: iStock
Етикетите е добре да дават информация за винарския регион, за методите на отглеждане или усилията за устойчиво развитие. Подобна информация ще ни помогне да се чувстваме уверени при покупката на дадено вино.
Рафтовете
Обикновено в магазините за хранителни стоки вината са разположени на рафтовете в зависимост от качеството. Най-ниско са поставени евтините вина, следвани от среден клас, а най-високо са скъпите. Така че, ако пазаруваме за специален повод, трябва да погледнем към най-горния рафт. А ако разполагаме с ограничен бюджет, преглеждаме редовете надолу.
Източник: iStock
Някои магазини правят и кръстосан маркетинг, като поставят например избрани бутилки вино до щанда за морски дарове или месо. Това улеснява купувача, тъй като му подсказват кои са вината, които се съчетават най-добре с червено месо, риба или домашни птици.
Цената
Разбира се, колкото по-качествено е едно вино, толкова по-висока е неговата цена. Това означава, че то е технически по-добре направено и е по-многопластово откъм вкусове.
Източник: iStock
Но значение по отношение на цената има и производителят. Експертите препоръчват да се търсят региони, които са по-малко известни. Като например южноамериканските вина, които често са пренебрегвани, може би заради липсата на популярност - но те предлагат фантастично качество на достъпни цени, благодарение на благоприятните обменни курсове.
Проучване
Ако сме избрали бутилка с подробна информация на етикета, може след това да направим кратко проучване в интернет, за да научим повече за вида грозде, региона, от който произхожда, или с какви ястия се съчетава. Обучението по вино може да бъде толкова просто, колкото едно търсене в Google.
Източник: iStock
Според самите сомелиери, да имаш познания за виното не трябва да се приема като вид снобизъм. А напротив - като желание да се консумира нещо качествено и вкусно.
Марките на магазина
Много магазини предлагат своя собствена марка вина, с която, според специалистите, си струва да се "рискува". Защото ако предлагат нискокачествени стоки, включително и вина, репутацията на магазина е заложена на карта.
А и обикновено вината им са по-евтини, защото са продукт на самия магазин.
Младо вино
Трябва категорично да отхвърлим идеята, че в магазина за хранителни стоки отлежалото вино е по-добро. Рафтовете, температурата, както и светлината са далеч от контролираните във винарската изба.
Без подходящо съхранение, най-добре да изберем вино от по-нова реколта. Така ще сме сигурни, че то не е престояла в нестандартно състояние в продължение на години. Освен това по-старото вино невинаги е показател за по-високо качество - защото не всяко вино е предназначено за отлежаване, уточняват от Eat This, Not That.